Tizenhat ország kultúrájába nyújtott betekintést a 27. Inter-Art Nemzetközi Alkotótábor

A huszonhetedik alkalommal megszervezett alkotótáborban 16 ország 28 művésze vett részt Nagyenyeden. A gazdag programban szerepelt az első román–etióp versantológia bemutatója, és számos más olyan esemény, mely más nemzetek kultúrájába nyújtott betekintést.

Albán, egyesült államokbeli, bolgár, dán, etióp, ghánai, görög, grúz, kanadai, mauritiusi, norvég, örmény, szerb, szlovén és hazai képzőművészekkel népesült be Nagyenyed augusztus 10. és 23. között, akik a 27. Inter-Art Nemzetközi Alkotótáborban vettek részt. A résztvevőknek mini szimpóziumok keretében lehetőségük volt bemutatni hazájuk művészetét vagy akár saját alkotómunkájukat is, betekintést nyújtott ezáltal a tábor a világ több nemzetének kultúrájába.

Számos rendezvény nyújtott betekintést egymás kultúrájába egyáni alkotásaiba | Fotók forrása: az Inter-Art alkotótábor Facebook-oldala

Még a rendezvény első napján a városháza dísztermében, Költői találkozások címmel, bemutatták az első román–etióp versantológiát, amely elsősorban az Inter-Art Alapítvány kiterjedt kapcsolatrendszerének köszönhetően jött létre. A gyűjtemény hét hazai (Rodica Chira, Avram Cristea, Theodor Damian, Sonia Elvireanu, Ioan Hădărig, Emilia Ivancu, Kömíves Miklós) és hét etiópiai (Betemariam Teshome, Frezer Admasu, Meleti Kiros, Meron Getenet, Saba Mekuria, Solomon Sahle, Yohanes Molla) költő alkotásait tárja az olvasó elé és ösztönzi a kulturális párhuzamok és különbözőségek felfedezésére.

A Remény című nemzetközi mail art kiállítás is ekkor nyílt meg a közönség számára. Immár harmincadik kiadásához érkezett a tárlat, és 35 ország 120 művészének alkotását mutatja be nagyközönségnek. Az eseménynek a kőfalas-boltíves Inter-Art Galériák adott otthont.

Az utóbbi években a szervezők más kihelyezett helyszíneket is célba vettek, így történt most is. Szerdán, augusztus 14-én, a gyulafehérvári Egyesülés Múzeumában, azaz a régi kaszinó patinás épületében három, egymást követő kiállítás megnyitójára került sor. Nadine Joson Mauritius csodái festménykiállítása, illetve a norvég Samuel Olou A hiányzó című gyűjteménye méltán elnyerte a nagyközönség tetszését. Igazi kuriózumként hatott az a csoportos kiállítás is, amely Togó művészetét hozta el tájainkra Henri Kokou Segbaya, Annick Orrely Ayele Nyamle, Abla Sika Akpalo, Agbegnigan Alihonou, Kodjovi Tessi alkotásai révén.

Pénteken, augusztus 16-án, a szervezők Vajdahunyad várába vitték a művészetet Lojze Kalinšek alkotásai által, aki nem először állított ki a Hunyadiak sasfészkében. A szlovén művész festménygyűjteményét, amelynek címe (Horse for a Kingdom! azaz Országomat egy lóért!) shakespeare-i idézet, Ioan Bodoghi aligazgató és Ioan Hădărig kultúrigazgató mutatták be.

A kéthetes tábor második vasárnapja is értékes művészeti találkozókra nyújtott alkalmat. Az Inter-Art Galériában ezúttal az a Patricia Goodrich állított ki, aki a tábor talán leghűségesebb résztvevője, és aki fontos szerepet vállalt a kezdetekkor az esemény létrehozásában és népszerűsítésében. Az amerikai egyesült államokbeli, elismert képzőművész-költőnek már több egyéni tárlata volt Nagyenyeden, Bone, Flesh & Fur és Voices Underground versesköteteit románra is lefordították és kiadták az Inter-Artnál. Mostani bronz és kő szoborkiállítása a szuggesztív We (Mi) címet viselte. A művésznő alkotásaival azonos kiállítótérben kaptak helyet a dán Rich Dethlefsen szimbolikus-absztrakt alkotásai, Eye Language („Szemnyelv”) címen, amelyek tematikájukban szervesen illeszkedtek egymáshoz.

A tárlatmegnyitókat követően került sor a Bethlen Gábor Kollégiumban az Inter Art Night nevű, immár kilencedik éve folyamatosan megszervezett zenés estre. Ezúttal Alexandra Florea, Alina Cucui és Maria Mariș, a gyulafehérvári Gyermekpalota művészei léptek fel, az est különmeghívottja pedig a Daniel & Dan Avram zenészpáros volt. Szintén a kollégium adott otthont csütörtökön, augusztus 22-én, a The Grown-up Girl elnevezésű színielőadásnak, amelyet Eugѐne Ionesco abszurd drámája inspirált és amelyet Viorel Cioflică, Ludmila Cioflică és Daniel Muntean adtak elő, előbbi rendezésében.

A tábor zárókiállítására, melyet minden alkotó egy-egy reprezentatív alkotásából állítottak össze, augusztus 23-án került sor az Inter-Art  galériájában.

Románia legnagyobb művészeti alkotótáborának megvalósítása tucatnyi  intézmény többéves jó együttműködésének és támogatásának köszönhető, ezek között található Nagyenyed Polgármesteri Hivatala, a Liviu Rebreanu Multikulturális Központ, a román kormány Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala és Fehér Megye Tanácsa.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?