Székelyföldi alkotókat is díjaztak a NEMZETközti Magyar Fotószalon pályázatán
A csíkszeredai Megyeháza földszinti kiállítóterében nyílt meg csütörtökön este a Magyar Fotóművészek Világszövetségének hagyományos kiállítása, a NEMZETközti Magyar Fotószalon. A bemutatott 45 alkotás között székelyföldi alkotók díjazott felvételei is helyet kaptak.
Kivételes pillanatokkal indult a Magyar Fotóművészek Világszövetsége (MFVSZ) vándortárlatának csíkszeredai megnyitója. A NEMZETközti Magyar Fotószalon alkotásaiból válogató kiállítás megnyitójának felvezetéseként Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának 16 év után leköszönő elnöke kért szót. A politikus köszönetet mondott a megyei tanács alintézményeként működő Hargita Megyei Kulturális Központ munkatársainak az elmúlt évek partneri, szakmai együttműködésért. Borboly Csaba Hargita Megye Tanácsának emlékérmét nyújtotta át Botár Lászlónak és Fülöp Józsefnek a Megyeháza Galéria működtetésében vállalt tevékenységeikért.
Mint Fülöp József elmondta, a tárlat előzményei 2023-ra nyúlnak vissza, amikor Magdó István, az MFVSZ alelnöke felvetette, hogy az anyagot szeretnék kiállítani Csíkszeredában is. A világszövetség pályázatára kilenc országból 184 pályázó küldött be több mint 1700 felvételt. A pályamunkák egy kis szeletét tudják bemutatni Csíkszeredában, a tárlaton szereplő felvételek készítői között vannak helyi kötődésűek is, név szerint Kőrösi Sándor Zoltán, Martinas Cristian, Pataki Hajnal és Vitos Hajnal, hangzott el.
Mint Sarány István író, újságíró, szerkesztő megnyitó beszédében kiemelte: bármelyik határ bármelyik oldalán élő fotósok összessége a Magyar Fotóművészek Világszövetsége.
„A 2023-as kiírás anyagát hozták el Csíkszeredába, illetve annak egy kis szeletét azzal az általuk kijelölt és megfogalmazott céllal, hogy bemutassák és népszerűsítsék mindazon magyar alkotók munkásságát, akik a Kárpát-medencében, vagy azon is túl gazdagítják az egyetemes fotókultúrát. Ugyanakkor művészeti tevékenységükkel kapcsolatokat teremtenek a kkülönböző országok, népek és kultúrák között” – fogalmazott Sarány István.
Mint elhangzott, a meghirdetett pályázat tág teret biztosított az alkotóknak, ugyanis az általános kategóriába gyakorlatilag minden technika és téma belefért, akárcsak a három korosztályra bontott ifjúsági kategóriába.
„Az alkotók fantáziáját azonban a jól körülhatárolt témák ragadhatták meg, mint a magyar közmondások, vagy az állatok és természetes környezetük, illetve a Himnusz befejezésének, és Madách Imre születésének bicentenáriuma” – mondta Sarány István. Kiemelte: a pályázat díjazottjai között számos székelyföldi, illetve barcasági alkotó is szerepel.
A XV. Székelyföld Napok rendezvénysorozatának részeként megnyitott kiállítás 2024. november 7-ig látogatható.
CSAK SAJÁT