Számos díjjal tértek haza az erdélyi társulatok a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljáról
Június 20–28. között rendezték meg a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválját. A magyarországi társulatok mellett határon túli csapatok is képviseltették magukat a rangos eseményen, ahonnan több erdélyi alkotó is díjjal térhetett haza.
18 előadás szerepelt a Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiváljának idei versenyprogramjában, amelyek között több erdélyi társulat produkciója is helyet kapott. A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, a kézdivásárhelyi Udvartér Színház, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata és a Spectrum Színház, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, a Kolozsvári Állami Magyar Színház, a Csíki Játékszín, a nagyváradi Szigligeti Színház és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház is képviseltette magát a rangos eseményen.
A fesztivál versenyprogramjában szereplő előadásokat szakmai zsűri értékelte: Almási Zsolt, tanszékvezető egyetemi docens (Pázmány Péter Katolikus Egyetem), a Magyar Shakespeare Bizottság elnöke, Balázs Zoltán (elnök), színész-rendező, a Maladype Színház alapító-igazgatója, Kiss Anna, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója, Lőkös Ildikó, a Játékszín vezető dramaturgja és Szabó Ágnes, a Gózon Gyula Színház igazgatója. A legjobbnak ítélt előadások között idén is szép számban szerepeltek az erdélyi társulatok produkciói.
A legjobb előadás díját a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című produkciója kapta, amely Tompa Gábor rendezésében egy sajátos látomásban kiteljesedő, harmonikus világot tár a nézők elé. Farkas Loránd a legjobb férfi alakítás díját kapta, aki az előadásban A másik szerepét „mélyen átélt, míves megformálásban jelenítette meg”.
Az előadást követő szakmai beszélgetésen a felkért hozzászólók, Gilbert Edit irodalomtörténész és Árkosi Árpád rendező is elismerően szóltak Tompa Gábor legújabb kolozsvári rendezéséről. A Kisvárdai Lapok hasábjain megjelent összefoglaló szerint Gilbert Edit kiemelte, hogy az Én vagyok a szél minden részletében gondosan kidolgozott előadás, amelyben a látvány és a zene nagyszerűen emeli ki Fosse szabadversként is értelmezhető sorait. Árkosi Árpád hozzászólásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a díszletben megjelenő realisztikus kórházbelsőt ellenpontozza a szakrális dimenzió: a málladozó szentképek és a kórházi közeg feszültsége különösen erősen járul hozzá az előadás atmoszférájához. Kiemelte továbbá, hogy a rendező bátorsága is példaértékű, hiszen személyes veszteségét nyíltan felvállalva hozta létre ezt az előadást – olvasható a Kolozsvári Állami Magyar Színház közleményében.
A legjobb rendezés díját Bocsárdi László vehette át, aki a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatával vitte színre az Angyal szállt le Babilonba című előadást. A zsűri a darab „nagyívű, erőteljes és plasztikus színpadi megvalósítását” emelte ki.
A fiatal tehetségeket elismerő Teplánszky Katalin-díjat idén ketten is elnyerték: Rózsa László, aki a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának és a budapesti Karinthy Színháznak az Az anya című koprodukciójában nyújtott „érzékeny és hiteles alakítást” A fiú szerepében, valamint Szilágyi Míra, aki a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház Liliom című előadásában Juliként mutatott be „finomhangolt, őszinte és differenciált színészi munkát”.
A látványvilágot is díjazták: a legjobb díszlet díját Márton Erika érdemelte ki a Liliom többdimenziós, asszociatív díszletéért, míg a legjobb jelmez díját Andrada Chiriac vehette át Az anya című előadás „rafináltan kidolgozott, hatásos jelmezeiért”.
Kapcsolódó
A zsűri különdíját Tóth Jess, Tatár Zsuzsa és Borsos Tamás színművészek kapták, a csíkszeredai Csíki Játékszín Szar ügy című előadásában nyújtott „önazonos és szuggesztív összjátékukért”.
CSAK SAJÁT