Sepsiszentgyörgyön éled újra a 90-es évek legendás performanszfesztiválja, az AnnART
Negyedszázad után újraéled a performansz művészet egyik legemblematikusabb színtere Sepsiszentgyörgyön: a Székely Nemzeti Múzeum udvarán ismét felállítják a legendás AnnART sátrat, amely a kilencvenes évek meghatározó művészeti eseményeinek adott otthont.
A sepsiszentgyörgyi múzeum udvarán felállított sátrat ezen a héten, csütörtökön 15 órától nyitják meg és aznap, illetve pénteken 15 és 21 óra között archív felvételeket vetítenek az AnnART performanszfesztivál 1990 és 1999 közti anyagából. Az eseményt multimédiás performanszok gazdagítják, amelyet a fesztivál történetének ikonikus hanganyagaiból összeállított zenei performansz zár.
Az AnnART Nemzetközi Performansz Fesztivált 1990 és 1999 között tíz alkalommal rendezték meg, alapítója Baász Imre képzőművész volt, akinek halála után Ütő Gusztáv vitte tovább az örökséget. Az Élő Téka címet viselő közösségi, multimédiás esemény nemcsak tisztelgés a múltnak, hanem lehetőség arra is, hogy közösen gondolják újra és bővítsék az AnnART performanszfesztivál örökségét.
Az esemény középpontjában a személyes emlékek, közös történetek és a digitális archívum áll: célja, hogy a résztvevők – legyenek művészek, szervezők vagy nézők – hozzátegyék saját nézőpontjukat ahhoz a kollektív emlékezethez, amely a kilencvenes évek Romániájában bontakozott ki a Szent Anna-tónál.
Az e heti esemény – amely egy nagyobb, archívumépítő projekt része – új szintre emeli a dokumentálást: nemcsak digitalizálják a fesztivál anyagait, hanem aktívan bevonják a közösséget az emlékek feldolgozásába. A rendezvényen archív felvételeket vetítenek, nyilvános beszélgetéseket tartanak a fesztivál egykori szereplőivel és közönségével, de a kortárs művészet is teret kap performanszok és zenei programok formájában. A záróesemény különlegessége: egy hangperformansz, amely az egykori AnnART hanganyagain alapul.
A projekt mögött a MAGMA Kortárs Közeg Egyesület áll, együttműködésben a Székely Nemzeti Múzeummal és az ETNA Alapítvánnyal. Céljuk, hogy a performanszművészetre – amely természeténél fogva mulandó, egyszeri és megismételhetetlen – ne csupán emlékezzünk, hanem újraéljük azt. Az archívum bővítését részvételi alapon végzik: mindenki, aki jelen volt, fotót, videót vagy akár csak egy emléket oszt meg, hozzájárul a közös történet újraírásához.
Az AnnART Archívum így nemcsak adatbázis, hanem élő tér is, ahol a múlt művészi megnyilvánulásai új jelentést nyernek – a jelen kérdéseire reflektálva. A digitalizált anyag nemcsak kutatók számára lesz elérhető, hanem minden érdeklődő számára nyitott a https://annart.magma.ro oldalon. Az Élő Téka eseményt élőben is közvetítik a magma.ro és a Facebook-oldalukon. facebook.com/magmacm
CSAK SAJÁT