banner_PuzLGqw4_970x250 (1).png
banner_ZtZPZQZY_728x90 (2).png
banner_LMvT68CW_300x250 copy (1).png

Nagyértékű képzőművészeti alkotásokkal gazdagodott a Csíki Székely Múzeum

Több mint 30 alkotását ajándékozta a Csíki Székely Múzeumnak Márton Árpád képzőművész. Az alkotásokat a csíkszeredai városvezetők és a sajtó jelenlétében vették át hivatalosan a múzeum munkatársai hétfőn délelőtt. Gyarmati Zsolt igazgató értékelte az intézmény 2021-es évét.

Példaértékűnek nevezte Gyarmati Zsolt, múzeumigazgató Márton Árpád felajánlását, amely által 31 alkotást ajándékozott a Csíki Székely Múzeumnak. A kollekciót, amely a művész életútjának csaknem teljes szakaszát átöleli, az átadás alkalmával mini-kiállítás formájában mutatták be. „Az egyetemi évektől, a ’60-as évektől csaknem napjainkig tartalmaz munkákat. Vannak benne klasszikus Márton Árpádra jellemzők, azon kívül kísérletezések, tus- és ceruzarajzok, pasztellel és temperával készült művek is” – sorolta az igazgató.Túros Eszter, Márton Árpád és Gyarmati Zsolt | Fotók: Farkas EndreTúros Eszter, Márton Árpád és Gyarmati Zsolt | Fotók: Farkas Endre

Márton Árpád kiemelte: 1964-ben, Csíkszeredába kerülésének idején a legnagyobb vonzerőt a múzeum rendszeres képzőművészeti kiállításai jelentették számára. „Elhatároztam, hogy szeretnék valami jelet hagyni ennek az intézménynek, ezért összeválogattam ezt az anyagot. Ezt ajánlom azzal a feltétellel, hogy ügyeljenek rá” – fogalmazott a művész.

Márton Árpád 1940. október 6-án született Gyergyóalfaluban. 1954–58 között a marosvásárhelyi Zene- és Képzőművészeti Középiskola tanulója, 1958–64 között a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolán festőművészeti és rajztanári diplomát szerez. 1964-től a csíkszeredai reál–humán, majd a későbbi matematika–fizika líceum rajztanára, 1990-től a Nagy István Művészeti Szakközépiskola tanára nyugdíjba vonulásáig, 2001-ig. 1968-tól a Képzőművészek Romániai Szövetségének tagja, 1969–71 között a Hargita napilap grafikusa. 1974-ben a gyergyószárhegyi Barátság alkotótábor egyik alapító tagja (Gaál Andrással és Zöld Lajossal). 1992-től a Barabás Miklós-céh tagja, 1997-ben Gyergyóalfalu díszpolgárává avatják, 2000-ben Csíkszereda Önkormányzata tünteti ki Pro Urbe-díjjal. Számos egyéni és csoportos kiállítása volt a városban, Székelyföldön, Magyarországon, és azon túl is. 2004-ben Szervátiusz Jenő-díjjal tüntetik ki Budapesten, 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével. Monumentális csíkszeredai munkája a Városi Művelődési Ház színháztermében az 1967-ben készült Cantata profana kerámiamozaik és a Millenniumi-templom altemplomának 2004-ben készült falfestménye.

A városvezetés részéről Korodi Attila polgármester és Sógor Enikő alpolgármester mondott köszönetet a felajánlott alkotásokért. Az adományozó okiratot Gyarmati Zsolt igazgató, Túros Eszter, muzeológus és a felajánló, Márton Árpád írták alá.

Tevékeny év volt

Hullámvasúthoz hasonlította a Csíki Székely Múzeum 2021-es évét Gyarmati Zsolt, az intézmény igazgatója. „Ezek az idők, amelyeket élünk, rányomta a bélyegét a múzeum tevékenységére is. Ettől függetlenül sikerült haladnunk” – szögezte le a menedzser. Hozzáfűzte, egy múzeum működését nem csak a kiállítások mentén lehet értékelni, hanem a mögöttes munka is rendkívül fontos, amiről általában kevés szó esik.

A tárlatokkal kapcsolatosan Gyarmati Zsolt beszámolt arról, hogy hat kiállítást nyitottak meg ebben az évben. Bezárt a 2019-ben megnyílt a honfoglalás koráról szóló Elit alakulat 2.0 című kiállítás, amely az igazgató szerint jobb sorsra lett volna érdemes, mindössze 3 ezren tekintették meg a különleges, interaktív tárlatot, holott egy évvel hosszabb ideig volt látogatható az eredeti elképzelésekhez képest.Sógor Enikő, Márton Árpád, Korodi Attila és Gyarmati ZsoltSógor Enikő, Márton Árpád, Korodi Attila és Gyarmati Zsolt

Látható volt a múzeumban a székelyudvarhelyi Forrásközpont fotókiállítása, majd a Lányok, asszonyok Nagy Imre művészetében című válogatás. A csíkszeredai városnapok keretében a Barabás Miklós céh erdélyi merítésű tárlata vonzotta a művészetkedvelőket, majd ősszel az előző évről elmaradt Márton Árpád-kiállítást is megszervezhették, jelenleg is látogatható a Studio 9 nevű képzőművészeti műhely kiállítása – sorolta az igazgató. „Az idei évben eddig több mint 12 ezer látogatót fogadhattunk, ez kevesebb, mint fele az általában megszokottnak. Meghatározó módon a belföldi turizmus élénkülését láttuk, tapasztaltuk, és a helybéliek is érdeklődtek nyilván a helyi vonatkozású tárlatok iránt” – mondta el Gyarmati Zsolt.

A kiállításokon kívül a háttérben zajló tevékenységekről is beszámolt a menedzser. Mint elmondta: megújították a múzeumi évkönyvet, a tematikus kiadvány Patina néven látott napvilágot. Gyarmati Zsolt beszámolt egy jelentős projektről is, amely során több mint 700 tárgyat digitalizáltak és készítettek azokról adatbázist. A tevékenységet a magyar állam támogatásának köszönhetően tudták elvégezni a Néprajzi Múzeummal együttműködve. A műtárgy-gyarapítással kapcsolatosan az igazgató kiemelt egy jelentős néprajzi témájú adományt, valamint a Petőfi Sándor Általános Iskola udvarán végzett régészeti ásatás eredményeit. A menedzser megemlítette mindezek mellett a restaurálási tevékenységeket, valamint a múzeum új honlapját is, amelyet a jövő év első felében fognak üzembe helyezni. Az igazgató pályázatokkal kapcsolatosan is sikerekről tudott beszámolni.

Gyarmati Zsolt kitért a múzeum szabadtéri részlegén található népi építészeti emlékek állagmegőrzésére is. „Az épületek szerkezetét stabilizáltuk, újrafödtük a gabonást, a gyimesi házat és az egyik székelykaput teljes egészében restauráltunk” – emelte ki. Hozzátette: újra kell fogalmazzák a szabadtéri néprajzi múzeum küldetését, hasznos és szerves formában kell beépíteniük az ott található tárgyakat az új koncepcióba.

A beruházások terén is történtek előrelépések: teljes kamera-rendszert cseréltek a Mikó-vár épületében és a zsögödi galériában is, valamint új kazánházat létesítettek és ventillációs rendszert telepítettek az egyik teremben, ahol nem volt megfelelő a mikroklíma. Az intézmény személyzete két új munkatárssal is bővült, ugyanakkor a teremőrök száma nem elégséges.

Kapcsolódók

Kimaradt?