Műkorcsolya-ruházat a hónap tárgya a Csíki Székely Múzeumban

Egy, az 1950-60-as évek divatját idéző műkorcsolya-ruházat, korcsolyával együtt a hónap tárgya februárban a Csíki Székely Múzeumban. A tárgyegyüttes egykori tulajdonosa, Rákosi Zoltánné, szül. Seiwarth Éva az 1950–60-as évek csíkszeredai jégsport kiemelkedő alakja volt, aki sikeres műkorcsolyázóként vált ismertté.

Nagytételű magánadomány részeként került a Csíki Székely Múzeum tulajdonába az a műkorcsolyaruha, amelyet februárban a hónap tárgyaként állítanak ki a csíkszeredai intézményben. A ruhát, számtalan más, a műkorcsolya sporthoz köthető emléktárggyal, dokumentummal, fényképpel együtt néhai Rákosi Zoltán mérnök és családja ajánlotta fel a Csíkszereda város történetét bemutató Útkereszteződésben címet viselő nagyszabású állandó kiállításának tárgygyűjtése során.

Rendkívül jó állapotban maradt ránk a ruha | Fotók: Csíki Székely Múzeum/Gegő Imre

A műkorcsolya ruha egykori tulajdonosa, Rákosi Zoltánné, szül. Seiwarth Éva az 1950-60-as évek csíkszeredai jégsport kiemelkedő alakja volt, tehetsége révén sikeres műkorcsolyázóként vált ismertté – olvashatjuk a múzeum leírásában.

Az 1960-as évek második felében megalakult Csíki Sportiskolában ő indította el a műkorcsolya szakosztályt, szervezőként és edzőként is gyümölcsöző pályát tudhat magáénak. A Seiwarth család Csíkszeredában nemcsak a sportban ismert, Éva édesapja, Seiwarth László a város egykori neves fényképésze volt. Lányai műkorcsolyában elért sikereit fotósorozatban örökítette meg és rendezte gyönyörű, keménykötésű albumokba, amelyeket akár képes krónikának is nevezhetünk” – fogalmaztak az intézmény honlapján.

A ruha az 1950-60-as évek divatját idézi

„A kiállított korcsolyaruha követi az 50-60-as évek divatját: piros színű, puha gyapjúszövetből készült, hosszú ujjú, kis kerek gallérral, karcsúsított, rövid rakott szoknyarésszel, amelynek flitterezése ünnepélyessé teszi a ruha hangulatát. Állapota nagyon jó, mérete alapján a jelenlegi 38-as női ruhaméretnek felel meg. A fehér színű korcsolya bőrből, jó állapotban maradt meg. Kifinomult és stílusos a dizájnja: a lábhoz való rögzítése fűzéssel történt, bokáig lyukakon keresztül, innen lábszárig kapcsokban folytatódik. Pengéje acélból készült, enyhén görbített profilú, orránál recés. A recés rész szerepe, az ugrások, trükkök kivitelezésénél, a cipő sarkán túlnyúló penge viszont irányváltás esetén kellett stabilitást biztosítson a korcsolya viselőjének” – osztotta meg a bemutatott tárgyakról Magyari Éva történész, gyűjteménykezelő.

A korcsolyát is kiállították

A műkorcsolyaruha megtekinthető a múzeum jegypénztárában keddtől vasárnapig, naponta 9 és 17 óra között.

Ilyen volt egy műkorcsolya-produkció az 1960-as években.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?