Kör, kör, ki játszik? – Idén is megrendezték a Fehér megyei magyar óvodások találkozóját
Szombaton, május 24-én mintegy hatvan kisgyerek töltötte meg élettel a bethlenszentmiklósi kultúrotthon nagytermét. A Kör, kör, ki játszik? elnevezésű, váltakozó helyszíneken megszervezett rendezvény célja a népi gyermekjátékok iránti érdeklődés felkeltése, és ezek színpadi produkcióként való bemutatása.
„Játszani jó, együtt játszani még jobb!”- Ezzel a gondolattal hívta meg 2016-ban a Fehér megyei óvodákat Székely-Bányai Andrea magyarlapádi módszertanos óvónő, a rendezvény ötletgazdája, egy csodálatos találkozóra, amelynek már Csombord, Magyarlapád, Miriszló és Vajasd is otthont adott az évek során.
Idén minden eddiginél több szülő kísérte el csemetéjét a találkozóra, így zsúfolásig megtelt a bethlenszentmiklósi kultúrotthon előadóterme. Az egybegyűlteket Székely-Bányai Andrea programkoordinátor és Lőrincz Helga, Fehér megyei kisebbségi oktatásért felelős tanfelügyelő köszöntötték.
A házigazda szerepében kedveskedő óvónők, Adamescu Anna és Bárdi Izabella hat településről érkező gyerekek számára biztosítottak egy felejthetetlen találkozót. Ezúttal Gyulafehérvár, Magyarlapád, Magyarpéterfalva, Nagyenyed, Torockó és természetesen a házigazda Bethlentszentmiklós magyar óvodásai bizonyították be: jó úton halad a hagyományápolás és van utánpótlás a szórványban is.
A bemutatók után a gyerekek kézműves tevékenységen vettek részt, a szervezők pedig a szülők által készített házi sütikkel és pánkóval kedveskedtek nekik. A többórás tevékenység a már hagyományossá vált szimbolikus gesztussal, a közös tánccal ért véget.
A Kör, kör, ki játszik? most sem versenyszerűen zajlott, a zsűrinek mindössze az volt a szerepe, hogy kiértékelje és elsősorban biztató szavakat mondjon a produkciókról. Ezt Szabó Csilla miriszlói óvónő, a Fehér Megyei Magyar Pedagógusszövetség elnöke tette meg. Szerinte évről-évre igényesebben készülnek az óvónők és a gyerekek a találkozóra, a viseletek, a témaválasztás és a bemutatás színvonala tekintetében egyaránt. „Az idén többnyire tematikus játékfűzéreket láthattunk, gyönyörűen felépítve. Elkápráztatott a mondókák sokfélesége, az ötletes mozdulatutánzó játékok, a változatos körjátékok és nem utolsósorban a gyerekek bátorsága, felszabadult, vidám éneke és tánca” – nyilatkozta a Maszolnak Szabó Csilla, hozzátéve: a népi gyermekjátékok a néptánc alaplépéseit tartalmazzák, ezért is kihagyhatatlanok a hagyományápolásra hangsúlyt fektető pedagógusok számára.
CSAK SAJÁT