Az évad utolsó bemutatójára készül a Kolozsvári Állami Magyar Színház
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a 2024/2025-ös évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja. Az amerikai Jesca Prudencio rendezésében készülő előadás előbemutatóját július 4-én, pénteken 19 órától, bemutatóját pedig július 5-én, szombaton, szintén 19 órától tartják a színház Stúdiótermében. Az előadás legközelebb augusztus 21-én látható a 16. Kolozsvári Magyar Napok keretében.
Az idei évad végéhez közeledik a Kolozsvári Állami Magyar Színház. Az utolsó előadás alkalmával Thornton Wilder drámáját állítják színpadra: A mi kis városunk bemutatóját megelőző sajtótájékoztatón Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója mutatta be Jesca Prudencio rendezőt, aki először dolgozik a kolozsvári társulattal: „Nagy öröm számomra, hogy olyasvalakit mutathatok be, aki egykor a tanítványom volt a San Diegó-i Kaliforniai Egyetemen. Jesca Prudencio nemcsak kiváló rendező, hanem koreográfusi háttérrel is rendelkezik – dolgozott például Ping Chong neves amerikai koreográfussal is. Már diákként is különleges vizsgákat készített, és hamar ismerté vált a nagyközönség számára. Azóta számos jelentős amerikai színházban rendezett, a chicagói Steppenwolftól a San Franciscó-i és San Diegó-i színházakig. Emellett egyike azon kevés fiatal művészeknek, akik elnyerték a rangos Julie Taymor ösztöndíjat, amelyet csak néhány kiemelkedő amerikai alkotónak ítélnek oda évente” – idézik az igazgatót a Kolozsvári Állami Magyar Színház közleményében.
A rendező bemutatása után Tompa Gábor kitért a darabra is: „Thornton Wilder A mi kis városunk című műve 1938-ban született, és azóta világszerte a színházak egyik kedvelt repertoárdarabja. Magyar nyelven is több alkalommal láthattuk, a Kolozsvári Állami Magyar Színház is műsorra tűzte a hatvanas években.
Jesca Prudencio rendező és koreográfus a sajtótájékoztatón elmondta, hogy nagy megtiszteltetés számára, hogy Tompa Gábor meghívására a Kolozsvári Állami Magyar Színházban dolgozhat. „Ez olyan érzés, mintha a tanítvány utolsó leckéjét kapná meg, amikor lehetősége nyílik a mestere színházában alkotni” – fogalmazott.
Prudencio elmondása szerint több mint húsz éve olvasta először Thornton Wilder művét, és azóta is mély hatással van rá a darab letisztult színpadi eszköztára: „Első pillantásra a szereplők világa nagyon természetesnek tűnik – könnyű belehelyezkedni. De az igazi kihívás abban rejlik, hogy mindezt kellékek nélkül, pusztán a színészek játékára építve kell megteremteni. A szerző minden kelléket elképzelt, de mégis úgy döntött, hogy mindezt eltünteti a színpadról. Mert az életben nem ezek a látható dolgok a legfontosabbak.”
Vajna Noémi az előadás dramaturgja elmondta, hogy mindig izgalmas helyzet, amikor egy rendező az anyanyelvén dolgozhat az adott szöveggel, jelen esetben Jesca Prudencio személyében, aki az amerikai drámairodalom egyik klasszikusát állíthatja a színpadra. Hozzátette: „Talán elsőre túl hosszúnak, túl részletesnek tűnhet a szöveg, de éppen ez a hétköznapiság adja a darab hitelességét. Bár nem egy hamleti súlyú drámáról van szó, a hétköznapi élethelyzetek is mélyen rezonálnak bennünk. A kihívás az volt, hogy ezek a jelenetek természetesen és hitelesen szólaljanak meg magyarul, miközben a szöveg valódi lényege – az életünk legfontosabb pillanatainak felismerése – átélhető maradjon.”
Kapcsolódó
Az előadás rendezője és koreográfusa Jesca Prudencio, a produkció létrehozásában közreműködött továbbá Vajna Noémi dramaturg, Bocskai Gyopár díszlet- és jelmeztervező, valamint Halmágyi Norbert zeneszerző. A rendezőasszisztens Csengeri Orsolya, az előadásvezető Albert Enikő. Az előadás Benedek Marcell és Kozma András fordításának felhasználásával készült.
Az előadásban Albert Csilla, Kardos M. Róbert, Varga Csilla, András Gedeon, Daradics Hannah, Bogdán Zsolt, Csutak Réka, Román Eszter, Kiss Tamás, Laczó Júlia, Pethő Anikó, Laczkó Vass Róbert, Buzási András és Dimény Áron színészek játszanak.
A mi kis városunk előbemutatójára és premierjére, valamint a további előadásokra jegyek vásárolhatók a színház jegypénztárában (hétköznap 10 és 14 óra között), valamint online.
CSAK SAJÁT