„A kultúra luxuscikké válik” – Tiltakoznak az áfaemelés ellen a rendezvényszervezők

A koncert- és kulturális rendezvényszervezők egyesülete (AROC) nyílt levelet küldött a kormánynak, amelyben tiltakoznak a belépőjegyek áfájának 9%-ról 21%-ra történő emelése ellen.

A koncert- és kulturális rendezvényszervezők egyesülete (AROC) pénteken nyílt levelet küldött a kormánynak azon szándék ellen tiltakozva, hogy a rendezvényekre való belépőjegyek áfáját 9%-ról 21%-ra növeljék.

„Mi, a romániai kulturális és szórakoztató rendezvények független szervezői, mélységes aggodalmunkat és egyet nem értésünket fejezzük ki a román kormány azon szándékával kapcsolatban, hogy a rendezvényekre szóló jegyek áfáját 9%-ról 21%-ra emelje. Amennyiben ez a döntés megvalósul, nem fog hozzásegíteni a költségvetési hiány csökkentéséhez, cserébe viszont pusztító hatással lesz az amúgy is meggyengült iparágra, amely még mindig próbál kilábalni az elmúlt évek sokkjaiból: járványok, infláció és általános instabilitás. A jegyekre kivetett új áfaemeléssel, hozzáadva a már meglévő adókhoz, adójellegű díjakhoz, illetékekhez és egyéb kötelező járulékokhoz, a végén a jegy értékének több mint 50%-át adóztatják majd meg! A kultúra luxus lesz!” – fogalmaztak a közleményben.

A nyílt levélben rámutatnak, hogy a kulturális és szórakoztató rendezvények már most is az elsők között vannak, amelyekről az emberek lemondanak, ha spórolniuk kell, és minden áremelés közvetlenül érinti a közönség részvételét. „Az áfa 9%-ról 21%-ra történő emelése automatikusan drágább jegyeket, kisebb közönséget, elmaradt rendezvényeket, rosszabbul fizetett előadókat, alacsonyabb színvonalat jelent.”

Az emberek így is a kultúráról mondanak le elsőként, ha spórolniuk kell. | Fotó forrás: Vibe fesztivál

„2025-ben a kultúrára szánt költségvetés nem változott, a magánszektor azonban jól teljesít. Vannak díjnyertes fesztiváljaink Európában, olyan rendezvényeink, amelyek feltették Romániát a nagy nemzetközi fesztiválok térképére, több tízezer alkalmazott és munkatárs függ ettől az iparágtól. És mindazt, amit elértünk, az állam minimális vagy elhanyagolható segítségével értük el. Most még többet kérnek tőlünk” – mutatnak rá az AROC képviselői.

A jelenlegi becslések szerint a romániai (kulturális és sport) jegypiac évente mintegy 200 000 000 eurót tesz ki. Az áfa 9%-ról 21%-ra történő emelésével az állami költségvetés elméletileg 24 millió euróval több bevételhez jutna. Gyakorlatban azonban ez a pénz vagy a szervezők zsebéből kerülne ki, akik ezáltal kénytelenek lennének csökkenteni a produkciós költségvetést, ezáltal a rendezvények minősége gyengülni fog. A másik lehetőség, ha a közönséget terheli majd a plusz összeg, ez azonban a jegyeladások csökkenéséhez vezetne. Harmadik, és egyben legrosszabb, mégis elképzelhető lehetőségként számos rendezvény teljesen megszűnne.

„Arra kérjük a román kormányt, hogy ne tegye tönkre azt, ami most kezd működni. A rendezvények nem csak szórakozást biztosítanak. Oktatás, összetartozás, izgalom, ipar, munkahelyek és a kulturális turizmus is jelentősen függ ettől. Ha a kormány úgy döntene, hogy a kultúrát támogatná, ahelyett, hogy megadóztatná, a hosszú távú előnyök messze meghaladnák az ebből az emelésből származó összegeket” – olvasható a nyilatkozatban.

„Felszólítjuk a kormányt, hogy hagyjon fel ezzel a tisztességtelen és nem hatékony intézkedéssel. Valódi konzultációt követelünk a független szektorral. Követeljük a romániai kultúra koherens jövőképét. Teljes mértékben megértjük a román állam helyzetét, és a kulturális ágazat mindig is a tisztességes, átlátható és becsületes kormányzás mellett állt ki. Tisztában vagyunk a közösségben betöltött szerepünkkel, és hajlandóak vagyunk kivenni a részünket. Nyitottak vagyunk a párbeszédre, de harcolni fogunk az emberek kultúrához való hozzáférési jogáért és a kultúra előállításához való jogunkért” – tették hozzá a levélben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?