FRISSÍTVE – Általános sztrájkkal fenyegetnek a pénzügyesek: megbénulhat az ország
A Pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) alkalmazottai kedden az intézmények székhelyei előtt tiltakoznak, elégedetlenségüket fejezve ki a közalkalmazottakkal kapcsolatos kormányzati intézkedések miatt, és általános sztrájkkal fenyegetnek, számol be az Agerpres. Az egyik megyében a közpénzügyi dolgozók arra panaszkodnak, hogy akár 800–1000 lejes nettó fizetéscsökkenést is elszenvedhetnek. Követelésük egy sürgősségi törvénycsomag elfogadása, amely garantálja a pénzügyminisztériumi alkalmazottak sajátos státuszának elismerését, megfelelő bérezést, jogi védelmet és fiatal, képzett munkaerő bevonását a digitalizációs kihívások kezelésére. FRISSÍTÉS: A munkakörülményeikre panaszkodtak kedden a pénzügyminiszternek az intézmény munkatársai, akik arra kérték Alexandru Nazarét, hogy tekintse meg az irodáikat.
„Ki tudunk menni mindennap, vagy – ha senki nem hallgat meg bennünket – leállíthatjuk a tevékenységet, és akkor egész Románia megbénul. Nem lesz pénz nyugdíjakra, nem lesz pénz a repülőgépek működésére, nem lesz pénz a fizetések kiadására” – nyilatkozta Vasile Marica, a Sed Lex szakszervezet elnöke a Digi24-nek, idézi az Agerpres.
Kifejtette, minden egyes nap nő a tiltakozók száma. Míg az előző napon még körülbelül 5000-en voltak az utcán, kedden már 8000 ember tiltakozik az intézmények előtt. Előrevetítette, hogy akár 20 000-ig is nőhet a számuk, vagy egyáltalán nem mennek be dolgozni.
„Épp akkor, amikor a fizetéseket, nyugdíjakat kellene kifizetni. Egyikünk sem fog bemenni. Bezárjuk az intézményt és hazamegyünk. Amíg az elnökhöz vagy a miniszterelnökhöz eljutunk, ezer ember mondja meg a véleményét egy darab papírról. Addig folytatjuk a tiltakozásokat, amíg valaki meg nem hallgat bennünket, és nem próbálja megoldani az égető problémákat” – részletezte a szakszervezeti elnök.
Mint írtuk, hétfőn is sztrájkőrséget álltak a bérpótlékok megvonása miatt az adóhatósági alkalmazottak több megyében.
Kevés alkalmazott, túl kevés fiatal
A pénzügyminisztérium alkalmazottai többek között amiatt panaszkodnak, hogy keményen dolgoznak, nincs elég alkalmazott, és az informatikai rendszerek sok vesződséget, gondot okoznak nekik. Találkozóra várnak a kormányfővel és az államfővel, írta az Europa FM.
Az állami forrásokból fizetett személyzettel kapcsolatos intézkedésekről szóló sürgősségi kormányrendeletet, amely a veszélyes vagy egészségkárosító munkakörülmények miatt járó pótlék összegét havi bruttó 300 lejben állapítja meg, hétfőn délután fogadta el a kormány rendkívüli ülésén, és este tették közzé a Hivatalos Közlönyben. A rendelet rendelkezései 2025. július 1-jétől lépnek hatályba, és 2026. december 31-éig alkalmazandók.
Kapcsolódó
„A munkavégzés körülményeitől függően – veszélyes vagy egészségkárosító munkakörnyezet esetén – a közszférában dolgozók havi legfeljebb bruttó 300 lejes pótlékra jogosultak, az adott munkakörülmények között ledolgozott idő arányában, a hatályos jogszabályok betartásával” – áll a sürgősségi rendeletben.
Továbbá, a rendelet hatálybalépésétől kezdődően a központi és helyi közigazgatásban, sajátos működésű állami vállalatoknál és költségvetési intézményeknél dolgozó alkalmazottak, akik nehéz, veszélyes vagy egészségkárosító munkát végeznek, illetve ilyen körülmények között dolgoznak – a 1991/31-es törvény alapján, amely lehetővé teszi a napi 8 óránál rövidebb munkaidőt ezekben az esetekben – jogosultak évente további 3–5 munkanapnyi pótszabadságra.
Akár ezer lej is lehet a jövedelem csökkenése
Az Agerpres beszámolója szerint a Buzău megyei Közpénzügyi Hivatal (AFP) mintegy 200 alkalmazottja második alkalommal vonult utcára, tiltakozva a méltatlan munkakörülmények és a nem megfelelő bérezés ellen. A dolgozók szerint akár 800–1000 lejes nettó fizetéscsökkenést is elszenvedhetnek.
Követelésük egy sürgősségi törvénycsomag elfogadása, amely garantálja a pénzügyminisztériumi alkalmazottak sajátos státuszának elismerését, megfelelő bérezést, jogi védelmet és fiatal, képzett munkaerő bevonását a digitalizációs kihívások kezelésére. A tiltakozók szerint a pénzügyeket nemzetbiztonsági kérdésként kell kezelni, a jelenlegi alulfinanszírozott és kiszámíthatatlan adórendszer nem képes hatékonyan fellépni az adóelkerüléssel szemben. A szakszervezet nem zárja ki a teljes munkabeszüntetést sem, ha nem történik érdemi előrelépés.
Frissítés: A munkakörülményeikre panaszkodtak kedden a pénzügyminiszternek az intézmény munkatársai, akik arra kérték Alexandru Nazarét, hogy tekintse meg az irodáikat. A tárcavezető a minisztérium folyosóin tiltakozó alkalmazottakkal tárgyalt, amikor elhangzott a felkérés – derül ki a Sed Lex szakszervezeti szövetség Facebook-oldalán közzétett felvételből. Válaszában Nazare elmondta, hogy korábban többször járt már a beosztottjai irodáiban, és párbeszédre hívta a tiltakozók képviselőit.
CSAK SAJÁT