Spontán tiltakozásba kezdtek a vízügyi hatóság alkalmazottai (VIDEÓ)

A tervezett elbocsátások, az átszervezések, illetve a veszélyességi pótlék csökkentése miatt vonultak utcára szerdán országszerte a vízügyi hatóságok alkalmazottai. Nyílt levélben kérik, hogy a környezetvédelmi miniszter üljön tárgyalóasztalhoz képviselőikkel. Ellenkező esetben folytatják a tiltakozást.

Szerda reggel országszerte utcára vonultak a vízügyi hatóság alkalmazottai: minden megyében az intézmények székhelye elé gyűltek, tiltakozva a tervezett elbocsátások, az átszervezések, illetve a veszélyességi pótlék csökkentése ellen. Cornel Brișcaru, a Maros Vízügyi Hatóság szakszervezeti vezetője a Maszolnak azt nyilatkozta: nyílt levélben fordultak a környezetvédelmi miniszterhez, ismertették a helyzetet, és tárgyalásokat kértek.

Spontán tilatkozás a Maros Vízügyi Hatóság épülete előtt | Fotó: Maszol

A Maros Vízügyi Hatóság székhelye előtt is tiltakoztak az alkalmazottak. Azt sérelmezik, hogy a kormány – az egész közalkalmazotti szférát érintő megszorító intézkedésekkel – sújtja őket, noha a vízügy egy sajátos ágazat. A veszélyességi pótlék csökkentésével – amely eddig a fizetésük 15 százalékát tette ki – akár havi 500–700 lejjel is kevesebbet vihetnek haza.

„Mi, országszerte mindössze 800-an felelünk Románia legalapvetőbb forrásáért: a vízért! Nem lehet minket egy kalap alá venni minden közalkalmazottal” – hangsúlyozta Cornel Brișcaru. Hozzátette: az elmúlt hét évben nem volt egységes béremelés az ágazatban, a veszélyességi pótlék részben ezt kompenzálta. A mostani csökkentés miatt sok dolgozó jövedelme a jelenlegi bruttó 4200 lejes minimálbért sem éri majd el.

„Ha mi nem lépünk közbe, katasztrófa lehet”

A szakszervezeti vezető szerint a vízügyi hatóság munkatársai kulcsszerepet játszanak katasztrófahelyzetek megelőzésében és kezelésében. Példaként említette a parajdi helyzetet, ahol „azért kellett közbelépnünk, hogy mások hülyeségének következményeit mérsékeljük” – jelentette ki Cornel Brișcaru.

„Ez csak egy példa, de ott vannak az árvizek, a szennyezések – mindenhol a mi kollégáink avatkoznak be. A lakosság biztonsága múlik rajtuk, és ők – ebből a kevés pénzből – próbálnak helytállni” – mondta az érdekvédelmi vezető.A korrupciót büntessétek, ne a munkát - feliratokat tartottak a magasba

Tárgyalást kérnek, különben folytatják a tiltakozást

A tiltakozók nyílt levélben fordultak a környezetvédelmi miniszterhez, és azt kérték, hogy fogadja a szakszervezet képviselőit. „Szeretnénk átbeszélni a problémákat. Ha nem kapunk választ, folytatjuk a tiltakozást” – szögezte le a szakszervezeti vezető.

Cornel Brișcaru elmondása szerint az intézményen belüli hozzáállás megyénként változó: „Amilyen mértékben politizált egy-egy hatóság , olyan mértékben gyávábbak a vezetők. Ahol szakemberek vannak az intézmény élén, ott megértik a helyzetünket. A Maros megyei igazgatót például szerdán nem is tudtuk elérni.” A spontán tiltakozás mintegy két órán át tartott, ezután az alkalmazottak visszatértek munkahelyükre.

Cornel Brișcaru arra kérte a lakosságot, hogy legyen szolidáris azokkal a dolgozókkal, akik egyebek mellett a biztonságért és az árvízvédelemért felelnek. „Tudniuk kell, hogy minden patak- vagy folyómeder-tisztítás, töltéserősítés, minden megelőző munka, ami az ő biztonságukat szolgálja, ezeknek az embereknek a felelőssége” – nyomatékosította a szakszervezeti vezető.

Mint arról beszámoltunk, hétfőn az adóhatóság alkalmazottai vonultak utcára szintén a tervezett megszorítások és a veszélyességi pótlék összegének csökkentése ellen tiltakozva. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?