Két köztisztviselőt őrizetbe vettek – Román személyazonossági iratokkal üzérkedtek
Két köztisztviselőt vett őrizetbe az ügyészség, a gyanú szerint a román állampolgárság megszerzéséhez hamis személyi okmányokat állítottak ki. Az ügyben orosz, ukrán és moldovai állampolgárok érintettek.
Négy gyanúsított ellen rendeltek el kényszerintézkedést: a lakosság-nyilvántartó hivatal két alkalmazottját 24 órára őrizetbe vették, másik két köztisztviselőt hatósági felügyelet alá helyeztek, idézi az ügyészség szerdai közleményét az Agerpres hírügynökség. Mint megírtuk, volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében.
A rendőrök és határrendészek 206 helyszínen - magánszemélyek lakhelyén és közintézményekben - tartottak házkutatást. Az érintett Botoșani megyei városháza, illetve lakosság-nyilvántartó hivatal alkalmazottai 2023-2024 folyamán Ukrajnában, Oroszországban, vagy Moldovában született mintegy hétezer külföldinek állítottak ki hamis befogadási nyilatkozatot azzal a céllal, hogy az érintetteket román állampolgársághoz, illetve személyazonossági iratokhoz juttassák.
Kapcsolódó
A romániai lakcím igazolására szolgáló hamis befogadó nyilatkozatokat legtöbbször az illető ingatlanok tulajdonosának távollétében és tudta nélkül állították ki a hivatal alkalmazottai. Az ügyben vesztegetés, okirat hamisítás és csalás gyanújával indult ellenük bűnvádi eljárás.
A săveni-i városháza juttatta hamis adatok alapján román útlevélhez azt a Stanislav Carpiucot is, akit – az ukrán állampolgárságú Roman Lavrinovics mellett – Keir Starmer brit miniszterelnök volt és jelenlegi házának, valamint volt autójának felgyújtásával, pontosabban ezek felgyújtásukra tett kísérlettel gyanúsít a londoni rendőrség, számol be a G4Media hírportál alapján az MTI.
A portál szerint a május 12-i szándékos, de komolyabb károkat nem okozó gyújtogatás román állampolgárságú, valójában szintén ukrán, 26 éves gyanúsítottját a lutoni repülőtéren tartóztatták le.
Romániában tavaly novemberben egy másik, azonos módon működő, szintén román személyazonossági iratokkal üzérkedő bűnszövetkezet felszámolásáról számoltak be a hatóságok. Akkor két Botoșani megyei községháza hivatalnokaiból és az általuk beszervezett falusiakból álló hálózatot buktattak le, amely Ukrajnában, Moldovában vagy Oroszországban született külföldieknek 350-400 euróért árult – hamis adatok alapján kiállított, de valódi – román személyazonossági iratokat.
CSAK SAJÁT