Családi nyomkövetés a Csíki Székely Múzeumban
Mérőszalag, iránytű, fejlámpa, nagyító, jegyzetfüzet, ceruza, ragasztó – mindezt egyetlen hátizsákban vehetik magukhoz 2017-ben belépéskor a Csíki Székely Múzeum látogatói. A jelenlegi 65 darab felfedező múzeumi hátizsák a Bethlen Gábor Alap támogatásával készült.
A Csíkszeredai Mikó-várban új múzeumpedagógiai kínálattal járnak a kisgyermekes családok kedvébe. A „Hátizsákkal a múzeum” projekt elsődleges célja a múzeumi tanulás, az élményszerű látogatás támogatása. „Olyan egyéni látogatókat céloztunk meg, akik múzeumpedagógiai foglalkozás vagy tárlatvezetés nélkül szeretnék megtekinteni állandó kiállításainkat” – adta hírül csütörtökön a Csíkszereda Önkormányzata által fenntartott intézmény sajtószolgálata.A múzeumi hátizsákban található felfedezőlap és a különböző kellékek, amelyre egy felfedezőnek szüksége lehet (mérőszalag, iránytű, fejlámpa, nagyító, jegyzetfüzet, ceruza, ragasztó) az állandó kiállítások megtekintését izgalmas felfedező úttá változtatják a kezdeményezés révén.
A 65 darab felfedező hátizsák ugyanakkor olyan esetekben is használható, amikor egyszerre több, a múzeumpedagógus és tárlatvezető munkatársak kapacitását meghaladó csoport érkezik a múzeumba. A projektelképzelés szerint a hátizsákot igénylők közösen vagy akár önállóan teljesíthetik a nyomkövető feladatokat, amelyek játékosan végigvezetik a látogatót a múzeum 4 állandó kiállításán: vártörténet, néprajz, nyomdatörténet és restaurálás.A felfedezőlap a kiállítások egy-egy jellemző részletére, egyedülálló műtárgyára irányítja a figyelmet, a feladatok által pedig aktivitásra ösztönzi a látogatót az információ megszerzésében és a tudás létrehozásában. A hátizsákok ingyen igényelhetők a jegypénztárnál nyitva tartási időben. Használat után a hátizsákot visszaszolgáltatják a kölcsönzés helyszínére. A kellékek utántöltéséről a múzeumpedagógusok gondoskodnak és az intézmény költségvetését terheli.
Nyugat európai trendeket követnek
A múzeumi felfedező hátizsák projekt másodlagos célja a múzeum szolgáltatásainak korszerűsítése és felzárkóztatása a nyugat-európai kulturális trendekhez. Ilyen korábbi, szintén a Bethlen Gábor Alap támogatásával megvalósított fejlesztés volt a vártörténeti és a néprajzi kiállítás múzeumpedagógiai eszközfejlesztése, tavaly pedig a múzeumpedagógiai tevékenységek helyszínéül szolgáló tér teljes körű bebútorozása.
Az intézmény közleménye szerint az elmúlt évek múzeumpedagógiai fejlesztéseinek célja az, hogy a múzeum a játékos tanulás és a színvonalas kultúraközvetítés terévé alakuljon.
A múzeum jelenleg keddtől vasárnapig, naponta 9-17 között tart nyitva.