FRISSÍTVE - Zajlik az evakuálás Mariupolból, de másként látják az oroszok és az ukránok

Mihail Mizincev orosz vezérezredes szerint likvidálták a lakosságot túszul ejtő ukrán erők állásait, ukrán hírforrások szerint az oroszok beszüntették a blokádot, és már több mint 160 személyautó hagyta el Mariupolt.

Sikerült likvidálni az ukrán erők Mariupol külvárosában lévő fő állásait, ami lehetővé tette a lakosság tömeges kimenekítésének megkezdését – jelentette ki Mihail Mizincev orosz vezérezredes, a humanitárius reagálásért felelős tárcaközi koordinációs parancsnokság és az orosz Nemzeti Védelmi Irányítási Központ vezetője.

A tábornok szerint az orosz különleges erők által támogatott donyecki „népi milícia” megsemmisítette a „nacionalisták” legtöbb lőállását a Mariupol peremén lévő lakónegyedekben, ami lehetővé tette, hogy közép-európai idő szerint 13 órától humanitárius folyosók nyíljanak meg a civilek számára, és megkezdődhessen „a neonácik által hosszú ideig túszul ejtett lakosság tömeges evakuálása”.

Mizincev szerint az orosz oldalon 200 autóbuszból négy gépkocsioszlopot állítottak össze, amelyből 50 már megérkezett Mariupolba, ahová 450 tonna humanitárius segélyt, egyebek között gyógyszert szállítottak. A tábornok azt mondta, hogy a város összes lakosát, aki erre kifejezi igényét, ideiglenes szálláson tudják elhelyezni, ahol orvosi és pszichológusi segítséget kaphatnak.

Orosz források szerint a városban az ukrán Azov radikális nacionalista ezred fegyveresei élő pajzsként használják a polgári lakosságot és civil létesítmények fedezékébe állítják a nehézfegyvereiket. Mizincev tábornok hétfőn azt állította, hogy az ukrán városokban a nacionalisták által túszul ejtett lakosság nem a Nyugattól, hanem Oroszországtól vár védelmet, amelyet szerinte alátámaszt az orosz félhez intézett, több millió evakuálási segélykérés. Közlése szerint több mint 15 millió ukrán állampolgárt továbbra is szoros kapcsolatok fűznek Oroszországhoz.

Hozzátette, hogy az orosz védelmi tárca értesülései szerint Ukrajnában a területvédelmi zászlóaljak csaknem hétezer külföldi állampolgárt ejtettek túszul.Légifelvétel Mariupolról | fotó: Agerpres/EPA

Ukrán hírügynökség: 160 autó hagyta el a várost

Az ukrán UNIAN hírügynökség korábban azt írta Petro Andrjuscsenkót, a település polgármesterét idézve, hogy az orosz erők beszüntették a Donyeck megyei Mariupolból kifelé vezető humanitárius folyosó blokádját, így az ott lakók elhagyhatják az Azovi-tenger partján fekvő kikötővárost Bergyanszk-Zaporizzsja irányába.

Később a városvezetés azt közölte, hogy már több mint 160, magántulajdonban lévő személyautó el is hagyta Mariupolt és már Bergyanszk felé tart. Több mint 50 autó pedig már Bergyanszkba is ért, és folytatja útját Zaporizzsja felé, ahol elsősegélynyújtással és szállással várják a menekülteket. A polgármester ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy Mariupol vezetése továbbra sem tudja szavatolni az útvonal biztonságát.

Az UNIAN emlékeztetett arra, hogy Mariupol az elmúlt napokban teljesen el volt zárva, sem a menekülők nem tudták elhagyni a várost, sem segélyszállítmányok nem érkezhettek oda. Az egyik, Mariupolba tartó segélykonvoj például vasárnap kénytelen volt visszafordulni Bergyanszkba. Hétfő reggel az ukrán rendőrség közölte, hogy egy konvoj segélyszállítmánnyal, és evakuációs buszok indultak el a városba.

Az ukrán vezetés szerint Oroszország „cinikusan hazudik”

Utóbb Irina Verescsuk, az ukrán megfogalmazás szerint „ideiglenesen megszállt területek” reintegrációjáért felelős miniszter az Ukrajinszka Pravda hírportál szerint elégedetlenségének adott hangot. Szerinte ugyanis az orosz erők „csak mutatóban” engedtek ki a stratégiai fontosságú kikötővárosból 160 személyautót, azt a látszatot keltve, mintha teljesen megnyitották volna az evakuációs folyosót. Közölte, hogy ez mindössze 600-700 embernek adott lehetőséget az elmenekülésre, miközben 300 ezren laknak a városban.

„Követeljük, hogy a lakosok konvojban hagyhassák el Mariupolt úgy, ahogy azt az északkelet-ukrajnai Szumi, illetve a Kijev környéki települések lakói megtehették” - hangsúlyozta a tárcavezető. A miniszter szavai szerint már két napja Bergyanszkban rostokol egy több teherautóból álló humanitárius segélykonvoj és 24 evakuációs busz, amelyek azóta sem tudnak bejutni Mariupolba. „Nem engedik át a buszokat és semmilyen humanitárius szállítmányt. Oroszország ismét cinikusan hazudik a folyosó megnyitásáról” - állította a politikus. 

Leonyid Matyuhin, az ukrán védelmi minisztérium operatív tájékoztatási központjának tisztje sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a Donyeck városában hétfő reggel becsapódott rakétát, vagy más lövedéket „csakis az orosz erők lőhették ki”. „Bárki megtapasztalhatta, hogy az orosz propaganda már nyolc éve terjeszt álhíreket arról, hogy ukrán fegyveres erők Donyecket vagy más városokat lőnek” - tette hozzá.

Az orosz média közölte korábban, hogy hétfőn Donyeck központjára Tocska-U típusú rakétarendszerrel mértek csapást, amelynek következtében állítólag húszan meghaltak és 28-an megsérültek.

A Tocska egy szovjet fejlesztésű harcászati rakétarendszer. A korszerűsített Tocska-U változatának hatótávolsága elérheti a 120 kilométert. Hivatalos bejelentés szerint az orosz szárazföldi erők 2019-ben fejezték be átállást a Tocska-U komplexumokról a fejlettebb Iszkander-M-re. A típus az ukrán hadseregnél még rendszerben áll. 

Hétfőn este a nyugat-ukrajnai Rivne megyében, Antopil faluban egy tévétoronyra mértek az orosz erők rakétacsapást, amelynek következtében kilencen meghaltak és kilencen megsérültek - közölte sajtótájékoztatóján Vitalij Koval, a megye katonai adminisztrációjának vezetője.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?