banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

FRISSÍTVE - Online folytatódtak az orosz–ukrán tárgyalások

Hétfőn online folytatódnak az orosz-ukrán tárgyalások – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője vasárnap a TASZSZ hírügynökségnek.

Peszkov szombaton azt mondta, hogy az Ukrajnával videókapcsolaton keresztül folytatott megbeszéléseken az orosz delegációt, ugyanúgy, mint a fehéroroszországi személyes találkozókon, Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezeti.

A Kreml sajtószolgálatának szombati beszámolója szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök az Emmanuel Macron francia államfővel és Olaf Scholz német kancellárral folytatott telefonbeszélgetése során elmondta, hogy „az orosz és ukrán képviselők között az elmúlt napokban videóformátumban tárgyalássorozat” zajlott le.

FRISSÍTÉS: Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki hivatal tanácsadója egy képet is megosztott Twitteren a videóformátumban zajló tárgyalásokról. Mint írta, a felek ismertették álláspontjukat. A kommunikációt, bár nehézkes, fenntartják. "A nézeteltérés alapja a két orszég politikai rendszerében keresendő. Ukrajnában nyílt párbeszéd zajlik a térsadalomban és konszenzusos megoldást keresünk, miközben Oroszország elnyomja a saját társadalmát" - írta Podoljak.

Moszkva katonai segítséget kért Kínától?

Washington kínai nagykövete, Liu Peng-jü a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy sosem hallott arról, hogy Oroszország Kínától kért volna harceszközöket az ukrajnai invázióhoz. A nemzetközi közvélemény azt követően lépett „vész-modullba”, hogy a Financial Times - amerikai tisztségviselőkre hivatkozta - arról írt, hogy az oroszok kínai segítséget kértek volna.

Az amerikai diplomácia nem zárja ki ennek a lehetőségét, és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó azt nyilatkozta, hogy következményei lesznek annak, ha Kína be akarna avatkozni katonai segítséggel a háborúba. Ebben az esetben Kínai is szankciókra és elszigetelésre számíthat. Sullivan hétfőn Rómában találkozik, Jang Csie-cse külügyminiszterrel, ahol ezt a kérdést is megtárgyalják.

Sullivan vasárnap azt mondta a CNN-nek, hogy Washington úgy véli, Kína tisztában volt azzal, hogy Oroszország valamilyen akciót tervez Ukrajnában, de annak minden részletéről valószínűleg nem tudott. (CNN)

Megvan a Krím és a Donyec-medence szárazföldi összeköttetése

A Ria Novosztyi orosz hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta Georgij Muradov, hogy az orosz csapatok ellenőrzése alá került a Krímből Mariupolba vezető autóút. Igaz, az ukrán hatóságok egyelőre nem erősítették meg ezt az értesülést.

Muradov szerint az útvonal segíthet a részben a szakadárok kezén lévő donyecki régió humanitárius ellátásában.

A dpa német hírügynökség mindemellett felidézte, hogy ukrán jelentések szerint orosz csapatok vasárnap elállták egy humanitárius konvoj útját az általuk ostromlott Mariupol kikötővárosában.

Megfigyelők abból indulnak ki, hogy az oroszok egyik célja szárazföldi folyosó megteremtése az Oroszországgal határos, kelet-ukrajnai, egyedül Moszkva által elismert donyecki és luhanszki szakadár népköztársaságok és a Krím félsziget között.

Találat ért egy kilencemeletes tömbházat Kijevben

Kigyulladt egy kilencemeletes tömbház Kijevben, miután orosz tüzérségi találat érte az épületet.

Az ukrán állami katasztrófavédelmi szolgálat romániai idő szerint 7:40-kor azt írta, nem sokkal hajnali 6 óra után ütött ki a tűz a főváros Obolonszkij kerületében. A mentők azonnal megkezdték a lakók evakuálását és a tűz oltását. Az esetleges áldozatokra vonatkozó információk egyelőre bizonytalanok, a Sky News egy halálos áldozatról és három sérültről ír.

Kapcsolódók

Kimaradt?