Világörökség helyszín pusztulhat el a klímaváltozás és az epertermesztés miatt
Immár a második nyáron száradt ki teljesen a dél-spanyolországi Donana Nemzeti Park legnagyobb állandó lagúnája az elhúzódó aszály és a vízforrások kizsákmányolása miatt - közölte a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (CSIC).
A Santa Olalla lagúna kiszáradása idején Spanyolországban az idei harmadik jelentős hőhullám tombol, a kiürült víztározók miatt az ország egyes részeiben vízkorlátozásokat kellett elrendelni. „Amióta fél évszázada megkezdtük a területtel kapcsolatos adatok gyűjtését, ilyesmi sosem történt két egymást követő évben, ami a donanai lagúnarendszer, illetve a tőle függő sokszínű élővilág helyzetének a súlyosságát mutatja” - áll a CSIC közleményében.
A legtöbb donanai lagúna ideiglenes jellegű, ami azt jelenti, hogy télen az esőzéskor összegyűlt vízzel megtelik a medencéjük, a melegebb hónapokban pedig kiszárad. Néhány lagúnában nyáron is van víz, fontos menedékhelyet biztosítva az Észak-Európából költés után délre tartó költözőmadaraknak.
Kutatók szerint tíz év alatt az elmúlt két évben esett a legkevesebb eső az UNESCO világörökségi listáján szereplő Donana Nemzeti Parkban, miközben a valaha mért legmagasabb éves átlaghőmérsékletet -18,53 Celsius-fokot - rögzítették.
A Donana lagúnáit nem csupán a szárazság és a hőség veszélyezteti. Az andalúziai nemzeti parkot üvegházak és komplex vezetékrendszerek veszik körül, amelyeken illegálisan szivattyúzzák a gazdák a vizet az epertermesztéshez. Andalúzia regionális kormányzata amnesztia kibocsátására készül, amellyel legalizálnák az öntözést a Donana park körül, ezt környezetvédők hevesen ellenzik. Az UNESCO nem zárta ki, hogy az öntözési törvény miatt leveszi a helyszínt a világörökségi listáról.