Szélsőséges időjárás: csak júliusban 1880 riasztás volt, sivatagosodik az ország déli része
Az ország különböző részei között szélsőségesen nagy hőmérsékleti különbségek vannak, Románia déli része Szaharává változik, a klímaváltozás érezteti hatását, összegezte Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Ebben a hónapban 1880 különböző szintű riasztási kódot adtak ki – sárgát, narancssárgát, pirosat – mondta el a tárcavezető a Digi24 hírtelevízió szerda esti műsorában. Hozzátette, az aszály miatt aggódnak, az elmúlt húsz évben ez egyre intenzívebb, a gyakoriságuk 29 százalékkal nőtt, naponta jelentős mezőgazdasági területeket veszít az ország, déli része sivatagosodik. Veszélyeztetett a termés, nő a vegetációtüzek kockázata, az ivóvíz, és az öntözésre használható víz mennyisége is csökken.
El kell gondolkodnunk az éghajlatváltozásról, minden hónapban megdőlnek a rekordok, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerint az idei július lesz a legmelegebb a méréseik 120 éves történetében, sorolta a miniszter.
Mircea Fechet hozzátette: „Románia nem immunis az éghajlatváltozásra, sem a szennyezés, sem az időjárási jelenségek nem állnak meg egyik állam határán sem. Dél-Románia egy Szahara sivataggá változik, kisebb léptékben, ez igaz, de napról napra jelentős mezőgazdasági területeket veszítünk el, ez ellen csak egy módon tudunk küzdeni: erdősítéssel, azzal, hogy fákat ültetünk ezekre a területekre, abban a reményben, hogy sikerül megmenteni".
Romániában évente több ezer vegetációtűz van, tájékoztató kampányt folytatnak ezek megelőzésére, megemelték a bírságot, a tarlógyújtásért 15 ezer lejes pénzbüntetést szabnak ki, a felégetett mezőgazdasági terület után nem jár támogatás, de nagyon nehéz bizonyítani a szándékos gyújtogatást, magyarázta a miniszter.
Arra a kérdésre, hogy mennyi pénzt használtak fel az országos helyreállítási terv keretében erdősítésre, a miniszter nem adott egyértelmű tájékoztatást. Szerinte a pénzösszeg nem releváns, ám eddig mintegy 7000 hektárnyi terület erdősítésére kötöttek szerződést, reményeik szerint a program végén 56 ezer hektárt erdősítenek újra.
CSAK SAJÁT