banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Világháború veszélyére figyelmeztet a török külügyminiszter – A BRICS-országokkal erősítik kapcsolataikat

Törökország egy lehetséges globális konfliktusra figyelmeztet, és megerősíti érdekeltségét a BRICS-országokban (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika).

Hakan Fidan török külügyminiszter kínai és oroszországi látogatásai után egy világháború veszélyére figyelmeztetett, megerősítve, hogy Ankara ebben a helyzetben is érdekelt a BRICS-országokhoz való közeledésben – írja az EFE-re hivatkozva a g4media. A török diplomácia vezetője a Haberturk tévécsatornának nyilatkozva utalt a közelmúltban Kínában és Oroszországban tett látogatásaira, ahol elmondása szerint a növekvő globális széthúzást figyelte meg, amely a jelenlegi háborús konfliktusok eszkalációjához vezethet – írja az Agerpres.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

A hétfő esti interjúban egy lehetséges harmadik világháborúra figyelmeztetett. „Úgy gondolom, hogy a világnak komolyan kell vennie ezt a forgatókönyvet, ezt a fenyegetést” – hangsúlyozta. „Kína, Oroszország, Korea és Irán a puszta dialóguspartnerekből a strukturális szolidaritás és partnerség felé mozdultak el. Ez természetesen a (ukrajnai) háború okozta általános hatás” – hangsúlyozta a török diplomácia vezetője. Egy másik szempont, amelyet hangsúlyozott, az Oroszország 2022 februári ukrajnai inváziója által kiváltott konfliktusban használt fegyverek pusztító potenciáljának növekedése  – jegyzi meg az EFE.

A török miniszter emlékeztetett arra, hogy a Kreml még atombombák bevetésével is fenyegetőzött.
„Amíg a háború folytatódik, ez a kockázat fennáll. Nincs menekvés, mivel mindkét fél kénytelen lesz kifinomultabb és különböző fegyvereket használni, valamint olyan módszereket, melyek módosítják a játékszabályokat, hogy még több kárt okozzanak egymásnak” – mondta Fidan, aki szerint fennáll a lehetősége, hogy a konfliktus máshova is átterjed.

A török diplomácia vezetője megerősítette, hogy országa tárgyalásokat folytat a Brazília, Oroszország, India, Kína, és Dél-Afrika által létrehozott, BRICS néven ismert szövetséggel, mivel úgy véli, hogy jelentős előnyökkel járhatna, ha az Európai Unió mintájára intézményesülne. Törökország tárgyalásai a BRICS-szel „fejlődésben vannak” – jelezte. Hangsúlyozva, hogy Kína és Oroszország már most is Törökország két fő kereskedelmi partnere, a miniszter kijelentette, hogy ez a közeledés nem jelent változást az EU-tagságra törekvő, NATO-tag Törökország külpolitikájában.

A hét nyugati gazdasági nagyhatalmat tömörítő G7-hez hasonlítva Fidan hangsúlyozta, hogy a BRICS-platform, amelynek még tagja Egyiptom, Irán, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és Etiópia is, egyelőre nem rendelkezik „alapvető strukturális kerettel”.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?