Videón jelentkezett a fehérorosz ellenzéki aktivista – kikényszerített vallomást gyanítanak

Közzétettek az interneten egy videót hétfőn az előző nap Minszkben földre kényszerített repülőgépen őrizetbe vett, fehérorosz ellenzéki Raman Prataszevicsről, aki a felvételen elismerte, hogy részt vett a tavalyi "zavargások" szervezésében. Sokak szerint a vallomás kényszer hatására született.

A videón elhangzottakat Prataszevics hívei azonnal elutasították, azt állítva, hogy a vallomás kényszer hatására született.

„Épp így néz ki Raman fizikai és erkölcsi nyomás alatt. Követelem Raman és az összes politikai fogoly haladéktalan szabadon bocsátását” – írta angol nyelvű Twitter-bejegyzésében Szvjatlana Cihanouszkaja, a fehérorosz ellenzék litvániai emigrációban élő vezetője.

A fiatalember a több Telegram-csatornára is feltöltött felvételen azt mondta, hogy bizonyos sajtójelentésekkel szemben jó egészségi állapotban van, nincsenek szívproblémái. Közölte, hogy jelenleg egy minszki fogdában van előzetes letartóztatásban, ahol megfelelően bánnak vele, valamint hozzátette, hogy együtt fog működni a hatóságokkal.

A sötét pulóverben egy asztalnál ülő, kezét szorosan összefonó Prataszevics a felvételen arról beszélt, hogy jelenleg egy minszki fogdában van előzetes letartóztatásban, ahol a lehető legkorrektebben és a törvényeknek megfelelően bánnak vele. Hozzátette, hogy a továbbiakban is együttműködik majd a nyomozásban, és beismerő vallomást fog tenni a Minszk városában zajlott tömeges zavargások szervezésének tényállásában.

Az előzmények

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök, aki közel 27 éve van hatalmon az egykori szovjet köztársaságban, hatalmának legnagyobb kihívásával szembesült, miután tavaly augusztusi, sorban hatodik elnökválasztási győzelmét követően az ellenzék csalást kiáltott, s Lukasenkát az Európai Unió sem ismerte el törvényes államfőnek.

A fehérorosz legfelsőbb bíróság 2020 októberében szélsőségesnek nyilvánította a NEXTA nevű Telegram-csatornát. Az oldal alapítóját, Szcjapan Pucilát és korábbi főszerkesztőjét, Raman Prataszevicset a fehérorosz állambiztonsági szerv (KGB) a terrorizmussal összefüggésbe hozható személyek listájára helyezte, tömeges zavargások előkészítésével és szervezésével vádolta meg őket és nemzetközi körözést kért ellenük.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Februárban a külföldre szökött Pucila és Prataszevics kiadatását kérték Lengyelországtól. Pucila és Prataszevics 2017-ben hozták létre Telegram-csatornájukat, amely az augusztus 9-i elnökválasztást követően az ellenzéki hangok legfőbb platformjává vált.

A választás után az országban hosszú ideig hetente tartottak tömeges tiltakozó megmozdulásokat, ezeket azonban a biztonsági erők leverték. Több mint 30 ezer tüntetőt tartóztattak le, több tiltakozó életét vesztette, további százak pedig megsebesültek a megmozdulások során. Lukasenka tagadta, hogy csalással győzött volna, és a nyugati hatalmakat vádolta meg a tiltakozások finanszírozásával.

Kapcsolódók

Kimaradt?