Ukrán hírszerzési vezető: tárgyalásokra és szerződésre van szükség a háború lezárásához

Vadim Szkibickij, az ukrán katonai hírszerzés (GUR) helyettes vezetője elismerte, hogy tárgyalásokra és szerződésre van szükség a háború lezárásához. Szerinte jelenleg mindkét fél a legkedvezőbb pozícióért küzd az esetleges tárgyalások előtt.

Érdemi tárgyalások legkorábban csak 2025 második felében kezdődhetnek mondta a Portfolió által is idézett interjújában a hírszerzési vezető. Szkibickij szerint az orosz katonai termelési kapacitás bővült, de az anyag- és mérnökhiány miatt 2026 elejére elér egy platót. „Végül mindkét fél kifogyhat a fegyverekből. Azonban ha nem változik semmi, Ukrajna fog előbb kifogyni” - mondta az Economistnak a GUR helyettes vezetője.  

Szkibickij elismerte, hogy problémák vannak a mozgósítással és az ukrán haderő moráljával, ugyanakkor szerinte az oroszok is hasonló problémával küzdenek. Azonban Oroszország sokkal több katonát képes bevetni. Elmondta: Oroszország mindenekelőtt Donyeck és Luhanszk megye „felszabadításának” tervével kíván előrehaladni. A dandártábornok szerint az oroszok a május 9-i Győzelem napjáig vagy Vlagyimir Putyin egy héttel későbbi kínai útjáig valamilyen komolyabb eredményt szeretnének felmutatni.

Fogytán vannak az ukránok fegyverei Fotó: Volodimir Zelenszkij facebook oldala

„A problémánk nagyon egyszerű: nincsenek fegyvereink. Mindig is tudták, hogy április és május nehéz időszak lesz számunkra” – idézte a portál Szkibickijt, aki úgy véli, csak idő kérdése, hogy elessen a Donyeck megyei Csasziv Jar, amelynek bevétele megnyitja az utat az oroszok számára az utolsó nagyobb Donyeck megyei városok (Szlovjanszk, Kramatorszk) felé.

A tábornok szerint a háború legnagyobb ismeretlen tényezője Európa. Ha Ukrajna szomszédai nem találják meg a módját annak, hogy tovább növeljék a védelmi termelésüket, hogy segítsék Ukrajnát, akkor végül ők is Oroszország célkeresztjében találják magukat. Szkibickij szerint a NATO 5-ös cikkelye, illetve a NATO-csapatok keleti jelenléte sem ér sokat a gyakorlatban. Oroszország 7 nap alatt képes lenne elfoglalni a balti országokat, de a NATO reakcióideje 10 nap.

Közben precíziós fegyvereket és megrongált energiaipari létesítmények helyreállítására fordítható finanszírozást ígért az ukrán kormánynak kijevi látogatásán a brit külügyminiszter. David Cameron a londoni külügyi tárca pénteki ismertetése szerint előző nap járt az ukrán fővárosban, ahol találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Az MTI beszámolója szerint Cameron kijevi tárgyalásain bejelentette, hogy a legújabb brit fegyverszállítási csomagban precíziós irányított bombák, légvédelmi rakéták, valamint száz mobil légvédelmi egység kialakításához elegendő felszerelés szerepel majd.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?