Ukrajna már a nyugati F-16-os vadászgépek érkezése előtt sokat elvesztett legjobb pilótái közül

Augusztus elején Ukrajna megkapta az első adag F-16-os vadászgépet. Légvédelme jelentős növekedés előtt áll, mivel Hollandia, Dánia, Norvégia és Belgium legalább 79 F-16-ost ígért. Az egyik legnagyobb kihívást azonban a pilótaképzés jelenti. Szakértők szerint Ukrajna már a nyugati F-16-os vadászgépek érkezése előtt sokat elvesztett legjobb pilótái közül.

„Mire az F-16-osok megérkeztek, többen a legjobb ukrán pilóták közül már nem éltek” – írja a RIA Novosztyi. A jelentés kiemeli, hogy Alekszej Mes, aki nemrég halt meg egy F-16-os pilótájaként, és Jus, aki Zsitomir közelében vesztette életét, elkötelezett hívei voltak a nyugati gépek fogadásának – írja a Digi24. Korábban a The New York Times arról számolt be, hogy az amerikai hadsereg továbbra is szkeptikus az ukrajnai F-16-os lezuhanásának okát illetően, arra utalva, hogy nem biztos, hogy az ukrán fegyveres erők bombázása miatt történt. A The Washington Post is rámutatott, hogy az F-16-os lezuhanása jelentős visszaesést jelent Ukrajna számára.

Illusztráció | Fotó: Agerpres

A múlt héten, ahogy arról a BulgarianMilitary.com beszámolt, egy amerikai tisztviselő arról tájékoztatta a The Wall Street Journalt, hogy Ukrajna elvesztette az első F-16-os vadászgépét az eredetileg hat darabból álló szállítmányból. A repülőgépet állítólag egy jelentős orosz rakétatámadásra miatt vonták be. A tisztviselő szerint a lezuhanás valószínűleg pilótahiba, nem pedig az ellenséges tűz miatt következett be.

Augusztus 27-én a BulgarianMilitary.com megerősítette, hogy egy ukrán F-16-os harcolt az orosz erők ellen. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hivatalosan is bejelentette a bevetést, és köszönetét fejezte ki a nyugati szövetségeseknek a vadászgépek biztosításáért, bár hangsúlyozta, hogy a gépek száma továbbra sem elegendő. Figyelemre méltó, hogy Zelenszkij megjegyzéseiben nem tett említést egy F-16-os elvesztéséről. Kedden orosz források beszéltek arról, hogy Ukrajna elvesztette első F-16-osát a konfliktusban. Ezeket az állításokat, amelyeket főként helyi bloggerek tápláltak, egyelőre nem erősítették meg.

Augusztus elején Ukrajna megkapta az első adag F-16-os vadászgépet, miután a szövetséges koalíció egy évvel korábban kötelezettséget vállalt mind a kiképzésre, mind a repülőgépek biztosítására.  Ukrajna légvédelme jelentős növekedés előtt áll, mivel Hollandia, Dánia, Norvégia és Belgium legalább 79 F-16-os vadászgépet ígért. Eddig a jelentések szerint körülbelül tíz ilyen gép érkezett meg. Olekszandr Sirszkij főparancsnok augusztus 4-én megjegyezte, hogy ezekkel a gépekkel való kiegészítés „több rakéta lelövését” fogja eredményezni.


Nyugati és ukrán szakértők eltérő véleményeket osztottak meg arról, hogy az új F-16-osokat hogyan lehetne használni az Ukrajna és Oroszország közötti jelenlegi konfliktusban. Az F-16-osok bevezetésével Ukrajna légvédelmi képességeit kívánják jelentősen növelni. Ezek a korszerű vadászgépek kulcsfontosságúak lehetnek az orosz cirkálórakéták elfogásában és a szárazföldi műveletek létfontosságú légi támogatásában. Radarrendszerükkel és modern lőszereikkel az F-16-osok nagy távolságból képesek csapást mérni, megvédve mind az ukrán infrastruktúrát, mind a frontvonalban lévő csapatokat. Az F-16-osok hatása azonban számos kulcsfontosságú tényezőtől függ, például a leszállított repülőgépek számától, az ukrán pilóták képzettségi szintjétől és a támogató infrastruktúra erejétől. Az egyik legnagyobb kihívást a pilótaképzés jelenti. Az F-16-os irányításához a készségek elsajátítása kiterjedt és speciális képzést igényel, ami több hónapot is igénybe vehet. Röviden, bár az F-16-osok jelentős előrelépést jelentenek Ukrajna légi harci képességei tekintetében, a szakértők hangsúlyozzák, hogy valódi hatékonyságuk attól függ, hogyan illeszkednek Ukrajna meglévő katonai stratégiáiba, és milyen gyorsan tudnak az ukrán erők alkalmazkodni ezekhez a fejlett repülőgépekhez. Eközben egyes orosz elemzők arra mutattak rá, hogy bár az F-16-osok önmagukban nem forradalmiak, a NATO hírszerzéssel és fegyverzettel való integrációjuk jelentősen javíthatná Ukrajna harci képességeit. Ez a megnövekedett védekező és támadó potenciál arra késztetheti Oroszországot, hogy taktikáját átalakítsa, esetleg csökkentve légi műveleteit azokon a területeken, ahol F-16-osok vannak jelen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?