Trump csapata legalább húsz évvel halasztaná Ukrajna NATO-csatlakozását
Donald Trump csapatának egyik ötlete az ukrajnai háború megállítására az, hogy Kijev felvételét a NATO-ba legalább húsz évvel elhalasztanák. Cserébe az Egyesült Államok továbbra is szállítana fegyvereket az ukrán hadseregnek egy jövőbeli orosz támadás elrettentésére – mondta három, a megválasztott amerikai elnökhöz közel álló forrás a The Wall Street Journal-nak a Kyiv Independent szerint, írja a Digi24.
Trump, aki új elnöki mandátumot nyert, kampánya alatt többször is azt mondta, hogy „24 órán belül” véget vetne az ukrajnai orosz inváziónak, és „kivezetné” az Egyesült Államokat a háborúból. A republikánusok belső köréből származó források jelezték, hogy ez a háború befagyasztását jelentené a jelenlegi frontvonalakon és egy demilitarizált övezet létrehozását keleten – írja a WSJ.
Oroszország jelenleg az ukrán terület mintegy 20 százalékát tartja megszállva délen és keleten, és továbbra is folyamatosan visszaszorítja az ukrán védőket, súlyos veszteségek árán. Továbbra sem világos, hogy ki felügyelné a mintegy 1300 kilométer hosszú demilitarizált övezetet, de Trump egyik tanácsadója a WSJ-nek névtelensége megőrzése mellett azt mondta, hogy Washington megkérné az európai szövetségeseket, hogy küldjenek oda csapatokat. A javaslat csak egy a Trump csapata körében keringő számos ötlet közül, és a megválasztott elnök hajlamos arra, hogy a nagy politikai döntéseket a helyszínen hozza meg – mondták a források.
Trump két tanácsadója, Keith Kellogg és Fred Fleitz nyugalmazott tábornokok júniusban azt javasolták, hogy állítsák le az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, ha az ország nem egyezik bele a béketárgyalásokba Oroszországgal. Kellogg ugyanakkor azt mondta, hogy a terv része az is, hogy figyelmeztetnék Oroszországot, hogy az Egyesült Államok fokozza katonai támogatását Ukrajnának, ha az megszegi a tűzszünet feltételeit. Fleitz szerint Trump pozitívan reagált a tervre, de hozzátette: „Nem állítom, hogy egyetértett vele, vagy hogy minden szavával egyetértett”. A terv része még, hogy Ukrajna NATO-tagságát legalább 20 évvel elhalasztják „egy átfogó és ellenőrizhető, biztonsági garanciákat tartalmazó békemegállapodásért cserébe”. Ez idő alatt az Egyesült Államok továbbra is fegyverekkel látná el Ukrajnát egy jövőbeli orosz támadás elrettentése érdekében.
Ukrajna 2022-ben kérte felvételét a NATO-ba, de nem kapott meghívást. Hűvös választ kapott többek között Joe Biden amerikai elnöktől és Olaf Scholz német kancellártól. Kijev és Moszkva is azt mondta, hogy nem lehet 24 óra alatt véget vetni a háborúnak, ahogy Trump állítja. Ukrajna kategorikusan kijelentette, hogy nem ismeri el területeinek orosz megszállását, de elismerte, hogy egyes területeket esetleg diplomáciai eszközökkel kell felszabadítani. Oroszország jelenleg előnyös helyzetben van a harctéren, számbeli és erőfölényben is az ukrán csapatokkal szemben, és alig van oka arra, hogy alkut akarjon.
CSAK SAJÁT