Több mint 2800-an haltak meg eddig a marokkói földrengésben – Marokkó nem fogad el minden segítséget
Marokkóban tovább emelkedik a halottak száma: eddig több mint 2800-an haltak meg a földrengésben. A legfrissebb jelentés szerint 2500-an sérültek meg. Marokkói önkéntesek és mentők külföldről küldött csapatok támogatásával próbálják megtalálni a lehetséges túlélőket, pedig ennek az esélye szinte nulla. Marokkó eddig csak négy országból – Spanyolországból, Nagy-Britanniából, Katarból és az Egyesült Arab Emírségekből – fogadott el segítségnyújtást. Visszautasította Franciaország, az USA, Tunézia, Törökország és Tajvan felajánlásait, írja a Digi24.ro.
A legfrissebb jelentés szerint több mint 2800-an haltak meg a földrengésben és 2500-an sérültek meg Marokkóban. Az epicentrum az Atlasz-hegységben van, ahol a földrengés földcsuszamlásokat is kiváltott, amelyek megnehezítették az elszigetelt falvak megközelítését, amelyek közül néhány szinte teljesen elpusztult.
A földrengés a marokkói szeizmológusok szerint elérte a 7-es, az amerikai szeizmológiai szolgálat szerint a 6,8-as erősséget. Ez a valaha mért legerősebb rengés Marokkóban. A spanyol kormány hétfő este bejelentette, hogy új mentőcsapatokat küld oda. A belügyminiszter elmondta, „Spanyolország azonnal öt új kutyás vizsgálati csoportot küld Marokkóba”, amely „31 szakemberből, 15 kutató-mentő kutyából és 11 járműből” áll. Ezek a csapatok kedden érkeznek meg a beavatkozási területekre – áll a közleményükben.
Marokkó vasárnap este bejelentette, hogy négy ország ajánlatát fogadta el kutató-mentőcsapatok küldésére: Spanyolország, Nagy-Britannia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek segítségét.
Szinte azonnal a pénteki marokkói földrengés híre után az ország a világ minden tájáról kapott segélyajánlatokat, de szelektíven fogadta el azokat. Az afrikai ország belügyminisztériuma vasárnap közölte, hogy Marokkó „a baráti nemzetek: Spanyolország, Katar, Nagy-Britannia és az Egyesült Arab Emírségek támogatási ajánlataira reagált ebben a speciális időszakban”.
A francia segélynyújtás elfogadása azonban függőben van. A Secouristes sans Frontieres mentőakció vezetője közölte, hogy dolgozói nem kapták meg a marokkói kormány jóváhagyását – írja Digi24 a BBC-re hivatkozva. Algéria, amely két éve szakította meg diplomáciai kapcsolatait észak-afrikai szomszédjával, közölte, hogy 80 polgári védelemre szakosodott mentőt küldhet. Marokkó az Egyesült Államoktól, Tunéziától, Törökországtól és Tajvantól is kapott segélyajánlatokat. A szuverenitáspolitika és a geopolitika határozza meg, hogy melyik ajánlatot fogadják el.
Feszült azonban a viszony Franciaország és Marokkó között, Emmanuel Macron francia elnök és Algéria közeledése után. A francia hatóságok azt mondták: „készek vagyunk segíteni Marokkónak. Marokkó szuverén döntése ez, és tőlük függ, hogyan határoznak” – mondta Catherine Colonna külügyminiszter.
Marokkó kijelentette, nem akar kaotikus helyzetet, amiben több tíz ország és szervezet jön segíteni.
„A koordináció hiánya ilyen esetekben kontraproduktív lenne” – közölték a marokkói hatóságok. Maati Mounjib kormányaktivista szerint Marokkó rossz hozzáállást tanúsít, amikor égetően szüksége van segítségre, különösen a távolabbi területeken.
„Szerintem valóban hiba [ragaszkodni] a nemzeti szuverenitáshoz és büszkeséghez. Nem most van az ideje megtagadni, mert a segítség elengedhetetlen, még a fejlett országok is elfogadják a külföldi segélyeket [katasztrófák esetén]” – mondta a BBC Newsday című műsorának.
Hossam Elsharkawi, a Vöröskereszt és Vörösfélhold Egyesületek Nemzetközi Szövetségének (IFRC) Közel-Keletért és Észak-Afrikáért felelős regionális igazgatója vonakodott kritizálni a marokkói hatóságokat egy ilyen nehéz időszakban, de azzal érvelt, hogy mindenképp szükség lesz több külső segítségre.
„30 éves tapasztalatunk van az ilyen helyzetekben, nemzetközi segítségre lesz szükségük. Helyi szinten eddig fantasztikus munkát végeztek, de kimerültek, és szükségük lesz erre a plusz segítségre” – magyarázta Elsharkawi.
CSAK SAJÁT