Terrorveszély: egyre több a schengeni övezeten belüli határellenőrzés
MIközben Románia igyekszik mindent megmozgatni, hogy a schengeni övezet tagja legyen, addig egyre több Schengenen belül ország vezeti vissza a határellenőrzést a tömeges illegális migráció és az ezzel együttjáró terrorveszély miatt.
Bár csak kivételes körülmények között engedélyezett, és az Európai Bizottság értesítéséhez kötött a szabad átjárást biztosító övezeten belül az határellenőrzés újbóli bevezetése, az utóbbi hetekben számos uniós tagállam ismét csak az útiokmányok felmutatásával engedélyezi a belépést.
Mától Olaszország visszaállította a határellenőrzést a Szlovéniával közös határátlépőknél arra hivatkozva, hogy így erősíti az ország biztonságát az európai terrortámadások fenyegetése kapcsán. „Szükségessé vált a schengeni szerződés felfüggesztése, a lépésért teljes felelősséget vállalok” – idézte a G4 Media hírportál Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt.
Ausztria szeptember 22-én bevezette az ellenőrzést az Olaszországgal Olaszországgal közös Brenner-hágó határátkelőjén. Az ok úgyszintén az illegális migráció megállítása. Róma akkor azt közölte, hogy bepereli Ausztriát a schengeni rendelkezések megsértése miatt.
Lengyelország és a Csehország október 3-án vezetett be ideiglenes határellenőrzést a Szlovákiával közös határátkelőkön ugyancsak a törvénytelen bevándorlás és az embercsempészet korlátozása céjából.
Németország az ellenőrzést bevezetését tervezi a lengyel, valamint a cseh határánál lévő átkelőknél. Berlin a közel-keleti feszültségekre hivatkozik, attól tart, hogy a palesztin területekről vagy más arab államokból terroristák érkezhetnek Németországba.
Ausztria szerdán vezette be a határellenőrzést Csehországgal, illetve Szlovákiával közös határán. Bécs érvelése szerint így próbálja elrettenteni a migránscsempészeket, akik meg akarják változtatni az útvonalukat, miután Németország úgy döntött, megerősíti az ellenőrzéseket.
CSAK SAJÁT