Szakértő: a sűrűn lakott Gázában rendkívül nehéz megkímélni a civil lakosságot

Bár a gázai konfliktus nem a világrendszerváltás részeként, hanem az izraeli belpolitikai válság miatt robbant ki, kezelésében már egyértelműen az átalakuló világ szempontjai érvényesülnek - véli Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő. A budapesti Mathias Corvinus Collegium (MCC) geopolitikai műhelyének kutatója a Maszolnak elmondta: a kialakult helyzet egy regionális háború veszélyét is magában hordozza.  

Kemény izraeli válaszra számít az országot ért terrortámadások után Somkuti Bálint. Emlékeztetett arra, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök testvére, Jonatan egy 1976-os palesztin gépeltérítés, az entebbei túszok kiszabadítása során vesztette életét, az akció parancsnokaként. Hogy a támadásra eddig nem került sor, annak jó eséllyel egy erős amerikai nyomás az oka, amely valószínűleg a régió biztonságát félti egy határozott izraeli fellépéstől” - hagsúlyozta a szakértő. Szerinte nincs „helyes” eljárás, a politikusoktól kapott feladat és az elérendő eredmények határozzák meg az alkalmazott módszereket.

Egy ennyire sűrűn lakott területen, mint Gáza, a civil lakosságot rendkívül nehéz megkímélni, különösen úgy hogy a Hamász előszeretettel telepíti bázisait a civilek közvetlen közelébe. Ilyen előzmények után, ilyen környezetben az erőfeszítések ellenére sajnos nagyon valószínű a nagy arányú civil veszteség” - hangsúlyozta az MCC kutatója.  

Somkuti Bálint: hónapokig tartó művelet várható Gázában Fotó: Somkuti Bálint Facebook oldala   

Kérdésünkre, miszerint elhúzódó konfliktusra számíthatunk-e, Somkuti Bálint arra hívta fel a figyelmet, hogy az izraeli vezetés és társadalom is egyetért a Hamász által jelentett fenyegetés megszüntetésében, ami akár a teljes szervezet felszámolását is jelentheti. Mivel a Gázai övezet mindennapi életét számos területen átszövi a Hamász, ez egy rendkívül nehéz feladat, ráadásul jelentős a nemzetközi nyomás Izraelen a mérsékelt fellépésre, miközben az esetleges saját veszteségeket is figyelembe kell venni. Fentiek miatt egy hetekig, de inkább hónapokig tartó művelet várható. Persze fenti előrejelzést nagyban bonyolítja az Egyesült Államok szokatlanul aktív szerepe a konfliktusban” - véli a biztonságpolitikai szakértő.

Mennyire szélesedhet ki a konfliktus egy olyan nemzetközi helyzetben, amikor egy új világrend kibontakozásáról is beszélhetünk? - kérdeztük a kutatótól. Somkuti Bálint úgy fogalmazott, hogy bár sokan az átalakulás hatásának gondolják a konfliktus kirobbanását, ő a fő oknak a Izrael polgárháború közeli állapotát, azaz a folyamatos több tíz- sőt százezres tüntetéseket tartja. Ideértve a volt titkosszolgálati, és katonai vezetők az állampolgári fegyelmet fellazító kijelentéseit a szolgálat megtagadásáról. Emiatt maga a konfliktus sokkal inkább belső, mint külső okok miatt robbant ki. Az azonban bizonyos, hogy a támadás nyomán felsejlett egy olyan eszkalációs spirál, amely egy teljes regionális háború veszélyét hordozza magában. Amennyiben Izrael tud,  akar visszafogottan, vagy mondjuk inkább úgy: a nemzetközi közösség által megfelelőnek ítélt módon reagálni, akkor elkerülhető a konfliktus kiszélesedése” - mondta a szakértő. Hozzátette: a pozitív várakozásokkal azonban szembemegy az iráni vezetés keddi keddi nyilatkozata, amely eszkalációval fenyegeti Izraelt.      

Azt is megkérdeztük az MCC kutatjától, hogy Izraelnek van-e hosszú távú stratégiája az átalakuló világban? Egy, a Közel-Kelethez hasonló világban kizárólag az elérhető maximális biztonság lehet az első számú szempontja. Biztonsági stratégiája mindig is a maximális elrettentésre épült, azonban ezt – különösen úgy hogy nem kap szabad kezet Gázában – jelen körülmények között úgy néz ki nem fogja tudni fenntartani. Emiatt két lehetőség merül fel. Az egyik biztonsági garanciák az Egyesült Államoktól cserébe a mozgástér bizonyos részének feladásáért. Úgy tűnik ez a Biden-kormányzat terve. A másik egy széleskörű rendezés, a kétállami megoldás megvalósításával, de ennek jelen kiélezett helyzetben kicsi az esélye. Van egy harmadik, kevésbé valószínű forgatókönyv is, ez pedig az irányultság váltás. Ahogy 1956-ot követően Izraelben a francia-angol orientációt felváltotta az amerikai, úgy már régóta beszélnek egy ismeretlen esélyű, de logikus lépésről, amelyben a zsidó állam a gazdasági hatalomváltás nyomán a nyugati orientációt keletire cserélné” - fogalmazott Somkuti Bálint. Szerinte ennek jelenleg rendkívül kicsit az esélye, úgy a jelentős amerikai katonai segítség, mint a környéken található jelentős méretű amerikai katonai erő miatt, de hosszú távon nem elképzelhetetlen.

Nehéz hetek, hónapok várnak Gázára Fotó: Agerpres

Milyen hatással lehet az orosz-ukrán háborúra az izraeli konfliktus? - kérdeztük a biztonságpolitikai szakértőtől. Mint válaszolta, az ukrajnai háború ugyanúgy folyik, mint korábban, mindössze a címlapokról került le, az ukrán vezetés nagy bánatára. Ez a folyamat olyannyira tettenérhető, hogy már a jelentős cenzúra alatt működő ukrán sajtóban is megjelentek a nyugati sajtóképviselők tömeges távozásáról szóló hírek” - tette hozzá. A kutató elmondta: jelenleg egy korlátozott orosz ellentámadás zajlik a donyecki Avgyijevkánál, ahonnan az ukrán erők 2014 óta lövik Donyeck 1,5 milliós városát. Mint fogalmazott, ez a terület az ukrán védelmi vonalak legerősebb pontja, azonban elvesztése a mögötte kialakított állások miatt sokkal inkább pszichológiai, mint katonai lenne.  

Somkuti Bálint szerint az izraeli háború két egymásra ható területen befolyásolja az ottani küzdelmeket. Az első a hírérték, amiben a hírfogyasztó szempontból már érdektelenné szürkült ukrán állás háborút a valós, sőt regionális háború kirobbanásával fenyegető közel-keleti konfliktus és véres részletei egyértelműen felülmúlják. A másik a katonai segítség kérdése, ugyanis Izrael egyértelműen fontosabb amerikai szövetséges, mint Ukrajna. Mindezeken túl a már az ukrán háború által jelentősen megcsapolt amerikai készletek iránti küzdelemben egy újabb, erős konkurens jelent meg és ez jelentős hatással lesz az ukrán konfliktus lefolyására. Kérdés mikor” - mondta a szakértő.

Összegzésként az MCC kutatója kiemelte: bár a gázai konfliktus nem a világrendszeváltás részeként, hanem egy helyi helyzet, azaz az izraeli belpolitikai válság miatt robbant ki, kezelésében már egyértelműen az átalakuló világ szempontjai érvényesülnek.    

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?