„Radikális” tervvel állt elő a brit kormány: az alacsonyan képzett munkavállalókat is kiszorítanák
Keir Starmer brit munkáspárti kormánya hétfőn bemutatja a bevándorlás megfékezését célzó „radikális intézkedések” ütemtervét, miközben Nagy-Britanniában a közvélemény-kutatások szerint teret nyer a szélsőjobboldal. Keir Starmer bejelentette, „egyértelmű szakítást akarok a múlttal”.
A tétet jelzi, hogy maga a miniszterelnök tart sajtótájékoztatót hétfőn, mielőtt belügyminisztere, Yvette Cooper ismerteti a parlamenttel az ütemtervet – írja a News.ro az AFP alapján. „A bevándorlási rendszer minden területét – beleértve a munkavállalási, a családegyesítési és a tanulmányi vízumokat – megerősítjük, hogy jobban tudjuk ellenőrizni azokat. A végrehajtás minden eddiginél szigorúbb lesz, és a bevándorlók száma csökkenni fog” – áll Keir Starmer miniszterelnök előkészített beszéde kivonatában, melyet a Downing Street közzétett. „Olyan rendszert hozunk létre, amely ellenőrzött, szelektív és igazságos” – hangsúlyozza annak kontextusában, hogy a nettó bevándorlás 2023 júniusa és 2024 júniusa között 728 ezer volt, tavaly pedig közel egymillió.
A kormány, amely „radikális intézkedéseket” ígér, hogy megmutassa, reagál a választók aggodalmaira, miután Nigel Farage bevándorlásellenes Reform UK pártja sikert aratott a május 1-jei helyhatósági választásokon.
Szigorítás a tartózkodási engedélyeknél
A Downing Street szerint annak érdekében, hogy biztosítsák: azok a külföldiek, akik le szeretnének telepedni az Egyesült Királyságban, valóban „megérdemlik” ezt, mostantól nehezebb lesz állandó tartózkodási engedélyt szerezni. Tavaly 162 000 ember kapott ilyen engedélyt, ami 35%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Az eddigi öt év helyett tíz év tartózkodás lesz szükséges a kérelmezéshez.
Kapcsolódó
Kivétel is van: az ápolók, orvosok, mérnökök és a mesterséges intelligencia területén vezető pozícióban dolgozók hamarabb is benyújthatják kérelmüket.
Ötvenezerrel kevesebb alacsonyan képzett munkaerő
Azoknak a felnőtteknek pedig, akik vízummal rendelkező személyek eltartottjai, bizonyítaniuk kell megfelelő angol nyelvtudásukat ahhoz, hogy beléphessenek az Egyesült Királyságba – ezzel a családi vízumok számának csökkentése a cél.
A tervezet szigorítja a munkavállalási vízumok kiadásának feltételeit is, amelyek a második legnagyobb forrását jelentik a letelepedő külföldieknek (2024-ben 369 000 fő). Yvette Cooper szerint ez akár 50 000-rel is csökkentheti az alacsonyan képzett munkavállalók beáramlását a következő évben.
„Évek óta arra ösztönözte rendszerünk a cégeket, hogy alacsonyan fizetett dolgozókat hozzanak be, ahelyett hogy fiataljainkba fektettek volna be” – mondta Keir Starmer, hozzátéve: „egyértelmű szakítást akarok a múlttal”. Azok a munkáltatók pedig, akik külföldieket akarnak alkalmazni, kötelesek lesznek befektetni brit munkavállalók képzésébe.
Az egészségügyi szektor vállalkozásai, amelyek nagymértékben támaszkodnak külföldi munkaerőre, a jövőben nem toborozhatnak közvetlenül külföldről.
Kevesebb vízum Pakisztán, Nigéria és Srí Lanka állampolgárainak
A kormány múlt héten bejelentette, hogy korlátozni kívánja a munkavállalási és diákvízumokat az olyan országok állampolgárai számára, mint Pakisztán, Nigéria és Srí Lanka, akik nagy valószínűséggel kérnek menedékjogot. A korábbi konzervatív kormányok már hoztak intézkedéseket a vízumfeltételek szigorítása érdekében.
A brit kormány azt is szeretné elérni, hogy több bűncselekményért elítélt külföldi állampolgárt tudjon kitoloncolni. Jelenleg általában csak azokat utasítják ki, akik egy évnél hosszabb börtönbüntetést kaptak. A legális bevándorlás mellett a kormány erős nyomás alatt áll, hogy megállítsa a La Manche-csatornán csónakokkal érkező migránsok beáramlását is. Tavaly körülbelül 36 800 ember érkezett így az Egyesült Királyságba, és több mint 11 000 az év eleje óta.
(Nyitókép forrása: Pexels)
CSAK SAJÁT