Illegális bevándorlás elleni küzdelem: több mint 40 ország képviselői tárgyalnak róla Londonban
Keir Starmer brit miniszterelnök hétfőn mintegy 40 ország képviselőit fogadja Londonban egy kétnapos csúcstalálkozón, amelynek témája az illegális bevándorlás elleni küzdelem, ami London egyik legfontosabb prioritása – számol be az AFP alapján a News.ro.
A brit munkáspárti vezető, aki tavaly júliusban lépett hivatalba, konzervatív elődeihez hasonlóan azt ígérte, korlátozza a „kis hajók” jelenségét a csempészhálózatok felszámolásával. Az év első három hónapjában azonban új rekordot döntött az érkezők száma: összesen 5840 ember kelt át a La Manche-csatornán ilyen rögtönzött csónakokkal.
Az „első nagy nemzetközi csúcstalálkozót az Egyesült Királyságban az illegális bevándorlás sürgős problémájának megoldása érdekében” Keir Starmer nyitja meg, a házigazda Yvette Cooper belügyminiszter lesz. Bruno Retailleau francia miniszter és német kollégája, Nancy Faeser is részt vesznek a találkozón, valamint Európa többi részének, Ázsiának, a Közel-Keletnek, Afrikának és Észak-Amerikának, köztük az Egyesült Államoknak a képviselői.
„Egyszerűen nem hiszem, hogy lehetetlen”
A megbeszélések napirendjén szerepel majd az államok közötti együttműködés a migránscsempész-hálózatok felszámolása érdekében. „Egyszerűen nem hiszem, hogy lehetetlen lenne a bevándorláshoz kapcsolódó szervezett bűnözés ellen küzdeni” – mondta a munkáspárti vezető a belügyminisztérium vasárnap kiadott közleménye szerint. „Össze kell vonnunk erőforrásainkat, meg kell osztanunk információinkat és taktikáinkat, és a lehető legkorábban meg kell oldanunk a problémát” – tette hozzá.
A csúcstalálkozó előzménye egy decemberi megbeszélés Cooper és belga, német, francia, valamint holland kollégái között. Akkor az öt ország közös cselekvési tervet írt alá a migránscsempész-hálózatok elleni küzdelemben való együttműködés megerősítésére. Az e heti csúcstalálkozón az illegális bevándorlókat küldő országok, például Vietnam és Irak, valamint a tranzitországok, például a Balkánon fekvő országok képviselői is részt vesznek.
Az eszközök beszerzését akadályozni
A találkozón részt vesz az Egyesült Királyságban a határellenőrzési műveletekért felelős Border Force vezetője, valamint az Interpol, az Europol és az Afripol képviselői is. A brit belügyminisztérium szerint a miniszterek beszélnek majd azokról a felszerelésekről, infrastruktúráról és hamis dokumentumokról, amelyeket bűnbandák használnak az országba történő embercsempészethez. Azt is elemezni fogják, hogyan működnek a hálózatok, és megpróbálnak „globális konszenzust kialakítani a migránsok online toborzása elleni küzdelemben”. A britek azt is meg akarják vitatni Kínával, hogy miként lehet leállítani a La Manche-csatornán való átkeléshez használt kis hajók motorjainak és egyéb alkatrészeinek exportját.
Keir Starmerre nagy nyomás nehezedik Nigel Farage bevándorlásellenes Reform UK nevű pártjának felemelkedése miatt, amely a júliusi általános választásokon soha nem látott mennyiségű, négymillió szavazatot szerzett – ez a legmagasabb szavazatszám, amelyet szélsőjobboldali párt valaha elért.
A miniszterelnök az embercsempészeket „terroristákhoz” hasonlította. Kormánya törvényjavaslatot terjesztett elő, amely a rendőrségnek a terrorizmus elleni küzdelemhez hasonló jogköröket biztosít az ilyen hálózatok leküzdésére. Februárban a kormány megszigorította az állampolgárság megszerzésére vonatkozó szabályokat, gyakorlatilag lehetetlenné téve, hogy bárki, aki illegálisan érkezik az Egyesült Királyságba, állampolgárságot szerezzen. Emellett a munkajoggal kapcsolatban is szigorúbb szabályozást jelentett be. 2018 óta, amikor a kormány adatgyűjtésbe kezdett, összesen több mint 157 770 migráns érkezett az Egyesült Királyságba a La Manche-csatornán kis hajókon átkelve.
CSAK SAJÁT