Putyin hajlandó lenne tárgyalni a tűzszünetről

Vlagyimir Putyin hajlandó tárgyalni egy ukrajnai tűzszüneti megállapodásról Donald Trumppal, írja a 444.hu a Reuters alapján.

Az orosz elnök azt már előzetesen is leszögezi, hogy nem lehet szó jelentős területi engedményekről, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev mondjon le a NATO-tagságról – ezt mondta el öt különböző forrás is a Kremlből a Reuters moszkvai irodavezetőjének. Az orosz források szerint Moszkva nem tolerálná, hogy Ukrajna csatlakozzon a NATO-hoz, vagy hogy NATO-csapatok állomásozzanak az ukrán területeken.Vlagyimir Putyin | Fotó: Agerpres

A konfliktus befejezésének esélyeiről korábbanTrump azt mondta, csak ő képes mindkét felet tárgyalóasztalhoz ültetni és békét teremteni. Eddig azonban egyik fél sem mutatott hajlandóságot arra, hogy engedjen álláspontjából. Ez változott most meg a Reuters információi szerint.

Jelenleg Oroszország Ukrajna területének körülbelül 18%-át ellenőrzi, beleértve a Krím-félszigetet, amelyet 2014-ben annektált, valamint a Donbasz (Donyeck és Luhanszk régiók) területének 80%-át. Továbbá több mint 70%-át irányítja Zaporizzsja és Herszon régióknak, míg a Harkiv és Mikolajiv régiók kis részét is birtokolja. Összesen több mint 110 000 négyzetkilométert tart ellenőrzése alatt Ukrajnában.

Az egyik orosz tisztviselő szerint egy lehetséges megállapodás alapja az lehetne, hogy Ukrajna elismeri semlegességét, és biztonsági garanciákat kapna az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjától: az Egyesült Államoktól, az Egyesült Királyságtól, Franciaországtól, Kínától és Oroszországtól. Az orosz források ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy minden megállapodásban biztosítani kell, hogy a Nyugat ne kerülhessen közvetlen konfrontációba Oroszországgal a jövőben.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök többször kijelentette, hogy Ukrajna addig nem nyugszik, amíg az utolsó orosz katona el nem hagyja az országot, a Szovjetunió 1991-es felbomlása utáni határokat visszaállítva. Az Egyesült Államok vezető katonai tisztviselői azonban már nyilvánosan kifejezték, hogy ez rendkívül ambiciózus cél. A Reuters ezért kiemeli, míg egy gyors tűzszüneti megállapodás elméletileg elérhető lehet, egy szélesebb, hosszabb távú békeszerződés, amely mindkét fél biztonsági aggályait kielégítené, rendkívül nehéznek tűnik.

Kapcsolódók

Kimaradt?