Politikai vihar Moldovában az egyesülés kapcsán  

Maia Sandu moldovai elnök bírálta azt a törvénytervezetet, amely Románia és a Moldovai Köztársaság egyesülését helyezte kilátásba. A bukaresti képviselőház által hallgatólagosan elfogadott kezdeményezés politikai vihart kavart Chișinăuban.

Maia Sandu azt mondta, a javaslat célja az egyesülés eszméjének lejáratása. Azt állította, hogy azt „Moszkva egyik ügynöke” terjesztette elő. A törvénytervezetet a Diana Șoșoacă vezette SOS Románia párt terjesztette parlament elé. „Olyan ez, mintha holnap én nyújtanék be egy törvényjavaslatot a parlamentbe, amelyben azt írnám, hogy Franciaország váljon a Moldovai Köztársaság részévé. Aztán megkérném a kormányt, hogy hajtsa végre. Nem így történik az egyesülés, ezt mindannyian nagyon jól tujdik” – jelentette ki Maia Sandu.

Maia Sandu bírálta a tervezetet Fotó: Maia Sandu Facebook oldala

Az Adevărul által idézett államfőt arról is megkérdezték, hogy elképzelhetőnek tart-e egy népszavazást a Moldovai Köztársaság és Románia egyesüléséről. Válaszában azt mondta: jelenleg nem tartja időszerűnek ezt a forgatókönyvet. „Nem gondolom, hogy a Moldovai Köztársaság jelenleg közel állna egy ilyen forgatókönyvhöz” – fogalmazott az államfő. Igor Dodon, a Moldovai Köztársaság korábbi elnöke és Ion Ceban, Chișinău polgármestere is élesen bírálta a törvénytervezet hallgatólagos képviselőházi elfogadását.   

Az ellenzéki Dodon szerint a bukaresti hatóságok olyan eljárások megindítását tervezi, amelyek „a Moldovai Köztársaság területi bekebelezésének, az úgynevezett egyesülésnek az előkészítését szolgálják”. Mint fogalmazott, a romániai politikusok olyan  “imperialista politikát” indítottak el, amely veszélyezteti a két ország közötti kapcsolatokat. Ion Ceban, Chișinău polgármestere „a Moldovai Köztársaság alkotmányában rögzített értékek elleni támadási kísérletnek” nevezte a törvénytervezet hallgatólagos elfogadását.

Szerdán hallgatólagosan elfogadta a bukaresti képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet. A jogszabályjavaslatot az SOS Románia párt nyújtotta be a parlamentbe április 14-én. A tervezet szerint a román parlament megerősíti elkötelezettségét a helsinki EBESZ-konferencia záróokmányába foglaltak mellett, amely elismeri a határok békés, diplomáciai úton történő módosításának lehetőségét, és Románia, valamint a Moldovai Köztársaság egyesüléséről határoz. A törvényjavaslat felhatalmazza a kormányt, hogy haladéktalanul kezdje el a tárgyalásokat a chişinăui hatóságokkal az egyesülés véglegesítéséről. A tervezetről a szenátus szavaz döntő házként.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?