Oroszbarát kormánya lehet Moldovának az idei választások után
Bár a Maia Sandu államfő nevével kormányzó párt, az Akció és Szolidaritás Pártja (PAS) nyerné az idén esedékes parlamenti választásokat a Moldovai Köztársaságban, a törvényhozásban az oroszbarátnak nevezett erők szereznének többséget - ezt jelzi egy friss közvélemény-kutatás.
Ha most tartanák a megmérettetést, a PAS a biztos szavazók 33,1 százalékát szerezné meg. A második helyen az Igor Dodon exelnökhöz kötődő Moldovai Köztársaság Szocialista Pártja (PSRM) áll 17,7 százalékkal. A PSRM-t az Alternativa nevű szövetség követi 12 százalékos támogatottsággal. A korrupcióval vádolt és a büntetőeljárás elől külföldre menekülő Ilan Sor nevével fémjelzett Győzelem blokk 11,6 százalékon áll, a Renato Usatii vezette A Mi Pártunk pedig 8,8 százalékot érne el. Bár a Maia Sandu államfő nevével kormányzó párt, az Akció és Szolidaritás Pártja (PAS) nyerné az idén esedékes parlamenti választásokat a Moldovai Köztársaságban, a törvényhozásban az oroszbarátnak nevezett erők szereznének többséget - derül ki a közvélemény-kutatás adataiból.
A jelenleg kormányzó PAS-on kívül a felmérésekben megjelenő összes többi politikai erő ellenzékben van. Míg a hatalmon lévő pártot Európa- és románpárti jelzővel illetik, a vele szemben álló formációk mindegyikét oroszbarátként emlegetik. Ez azt jelenti, hogy együttesen magabiztos többséget képezhetnek a következő moldovai parlamentben a Moszkvával jó viszonyra törekvő pártok. A Moldovai Köztársaságban a parlamenti választásokra szeptember 28-án kerülhet sor.
Mint arról a Magyar Nemzet is beszámol, egy korábbi közvélemény-kutatás szerint a moldovaiak 58,6 százaléka támogatja a Moldovai Köztársaság európai uniós csatlakozását. A NATO-tagság támogatottsága viszont jóval alacsonyabb, mindössze 30,9 százalékos. Maia Sandu moldovai elnök egyébként kedden Chișinăuban találkozott a NATO főtitkárával, Mark Ruttéval. A Moldovai Köztársaság több mint harminc éve működik együtt a NATO-val a Partnerség a békéért program keretében.
Kapcsolódó
Moldovát is érintette az amerikai külügyminisztérium azon döntése, hogy számos nemzetközi program finanszírozását töröli, mivel azok politikai célokat szolgáltak. A Moldovai Köztársaság esetében törölték azt a 14,6 millió dollár értékű támogatást, amely az „Expanded Newsroom Sustainability and Engagement” nevű programra vonatkozott. Utóbbi a magukat függetlennek nevező szerkesztőségek támogatását és az úgynevezett független újságírás megerősítését célozta.
A chișinăui kormány közleménye szerint az Egyesült Államok azoknak a projekteknek a finanszírozását is leállította, amelyek a „média sokszínűségének előmozdítását”, a „polgári szerepvállalást”, az „álhírek elleni küzdelmet”, a „környezeti fenntarthatóságot” és a „szólásszabadságot” támogatták több országban, köztük a Moldovai Köztársaságban is.
CSAK SAJÁT