Nőtt a migrációs nyomás a lengyel-fehérorosz határon

Az utóbbi hetekben nőtt a migrációs nyomás a lengyel-fehérorosz határon, a helyzet komoly – jelentette ki csütörtöki sajtóértekezletén Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter.

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz a Fehéroroszországgal szomszédos Podlasiei vajdaságban fekvő Karakule településen kiértékelte az augusztus elején elindított, a Biztonságos Podlasie fedőnevű határvédelmi műveletet – tájékoztat az MTI.

Kosiniak-Kamysz felidézte: a manőver keretében 17 ezer katonát vezényeltek át a keleti határt biztosító határőrök támogatására. A kontingensből 5,3 ezren közvetlenül a határon szolgálnak.

A kormányfőhelyettes aláhúzta: a művelet annak ellenére zökkenőmentes, hogy a hadsereg részt vesz az árvíz sújtotta délnyugat-lengyelországi térség helyreállításában is. Az ennek kapcsán elindított másik, Főnix fedőnevű műveletben korábbi közlemények szerint naponta ötezer katona vesz részt. Kosiniak-Kamysz közölte: a lengyel-fehérorosz határon az utóbbi hetekben megnőtt a migrációs nyomás.Illusztráció: Miguel Á. Padriñán/Pexels

„A helyzet komoly” – jelentette ki. Hozzátette: a „viszonylag nyugodt” július és augusztus után szeptemberben nőtt a határsértési kísérletek száma, a hónap eleje óta több mint 2,5 ezer ilyen esetet regisztráltak. A lengyel-fehérorosz határszakasz jelentős részét felügyelő podlasiei határőrség adatai szerint júliusban több mint 1300, augusztusban pedig 2200 ezer illegális bevándorlót tartóztattak fel.

Kosiniak-Kamysz arról is beszámolt, hogy az év eleje óta összesen 26 ezer határsértési kísérlet történt, ehhez hasonló adatot tavaly az egész év folyamán jegyeztek. A politikus szerint a migrációs nyomás nemcsak mennyiségileg erősödött, hanem növekedett „a katonák és a határt védő tisztviselők támadására kiképzett (migráns)csoportok száma is”.

Közölte továbbá: az év eleje óta a lengyel hatóságok közel félezer embercsempészt tartóztattak fel. Hatékonynak nevezte a lengyel-fehérorosz határsáv egyes szakaszaira vonatkozó, június 13-án bevezetett, szeptember 11-én további 90 nappal meghosszabbított belépési tilalmat.

A belépési tilalom a több mint 400 kilométer hosszú lengyel-fehérorosz határvonal mintegy 60 kilométeres szakaszát érinti. Ebből egy nagyjából 44 kilométeres szakaszon a zóna szélessége 200 métert tesz ki, 16 kilométeres szakaszon pedig – ahol természeti rezervátumok, erdők vannak - mintegy 2 kilométer széles sáv húzódik.

A lengyel-fehérorosz határra nehezedő migrációs nyomás miatt 2022-ben a határvonal jelentős részén az elektronikus riasztórendszerrel felszerelt acélkerítést is felépítették.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?