Macron washingtoni vizitje: „a süketek baráti párbeszéde”
A látszólagos barátság ellenére Donald Trump és Emanuel Macron hétfőn élesen eltérő megközelítéseket fejtettek ki Ukrajnával kapcsolatban, kiemelve az Egyesült Államok és Európa közötti nézeteltéréseket a Fehér Ház gyors tűzszüneti megállapodásra vonatkozó ajánlatával kapcsolatban – írja a Reuters, a Le Monde és a The Guardian lapokat szemlézve a HotNews.
Donald Trump és Emmanuel Macron hétfői megbeszélése a süketek baráti párbeszédének látszott, – írja a Le Monde, hozzátéve, a találkozó végén, annak ellenére, hogy a francia elnök élő adásban ellentmondott neki, a Fehér Ház vezetője azzal a következtetéssel maradt, hogy Európa nem járult hozzá eléggé Kijev támogatásához.
Az egykor „Trump szelídítőjeként” számon tartott Macron számára az amerikai elnökkel folytatott megbeszélés kényes egyensúlyozás volt – írja a The Guardian.
Macron finoman kijavította Trumpot, amikor az amerikai elnök arról beszélt, hogyan használta ki Ukrajna az amerikai támogatást az Oroszországgal vívott háborúban. Most, mondta Trump, itt az ideje, hogy az USA visszakapja a pénzét.
„Ez a háború mindannyiunknak sok pénzébe került” – pontosított Macron. „És ez Oroszország felelőssége, mert az agresszor Oroszország” – erősítette meg.
Trump közbeszólt: „Csak hogy megértsék, Európa pénzt ad kölcsön Ukrajnának. Visszakapják a pénzüket”. „Nem” – reagált Macron Trump csuklójára téve a kezét. „Hogy őszinte legyek, mi fizettük a teljes erőfeszítés 60 százalékát” – mondta.
Kapcsolódó
A Trumppal folytatott mindkét nyilvános megbeszélésen – az egyik az Ovális Irodában, a másik a találkozót követő sajtótájékoztatón – Macron láthatóan azon fáradozott, hogy kezelje a harcias partnert. Dicsérte Trumpot a vezetői képességéért, megveregette a vállát, és mosolygott, úgy viselkedtek, mint régi barátok.
Macron erőfeszítései ellenére a különbségek láthatóak voltak. Trump kifejezte vágyát a mielőbbi tűzszünetre, és azt mondta, hogy megpróbálja leszervezni azt Ukrajna és Oroszország között. Elmondta, hogy talán Moszkvába utazik, hogy találkozzon Putyinnal, amint létrejön a megállapodás.
Macron ezzel szemben egy átfogóbb megközelítést sürgetett, amely a tűzszünettel, majd egy biztonsági garanciákat is tartalmazó békemegállapodással kezdődik. Emlékeztetett arra, hogy 2014-ben is született tűzszünet, de az nem tartott, mert nem voltak komoly garanciák. Trump ezzel szemben nem említette a garanciákat vagy az ukrán szuverenitást.
Ugyanakkor – írja a Reuters – a két vezető megállapodott az európai békefenntartók esetleges bevetéséről, amint létrejön a békeszerződés.
Macron anélkül távozott Washingtonból, hogy határozott ígéretet kapott volna az amerikai támogatásra vagy egyértelmű változást ért volna el Trump ukrajnai háborúval kapcsolatos álláspontjában.
Csütörtökön Washingtonba utazik Keir Starmer brit miniszterelnök, aki szintén megpróbálja meggyőzni az amerikai elnököt, hogy ne provokáljon szakadást Európával.
De még így is óvatosságra int. „Nem akarjuk felbosszantani Trumpot, ez teljesen kontraproduktív lenne mind a mi érdekeink, mind az ukrán és az európai biztonsági érdekek szempontjából” – mondta a miniszterelnök egyik tanácsadója a The Guardiannek.
CSAK SAJÁT