Bolojan: Ukrajna biztonsága romániai érdek – együtt kell működni az Egyesült Államokkal (VIDEÓ)

Ilie Bolojan ügyvezető államelnök szerda délután Emmanuel Macron francia elnökkel folytatott négyszemközti megbeszélést, majd részt vett az európai vezetők Ukrajna támogatásáról szóló párizsi egyeztetésén.

Miután találkozott a francia államfővel, Bolojan elmondta, az elkövetkező időszakban megerősítik Franciaország katonai jelenlétét Romániában.

„Egy olyan időszak végén vagyunk, remélem, ez folytatódik, amelyben országunk jó helyzetben volt, biztonságban fejlődött. Ez a két alapfeltétel – a biztonság és a fejlődés – elsősorban két struktúrához, a NATO-hoz és az Európai Unióhoz tartozás következménye volt” – mondta az ügyvezető államfő.Lezajlott az első négyszemközti találkozó | Fotó: Ilie Bolojan Facebook oldala

Úgy értékelte, eredményes volt az Emmanuel Macronnal lezajlott első kétoldalú találkozó: újra megerősítették a stratégiai partnerséget Franciaországgal, a francia katonai jelenlét stabilitását, amit a következő időszakban tovább erősítenek. A két vezető a gazdasági téren, a védelmi iparban való együttműködés folytatásáról is tárgyalt, „figyelembe véve nemcsak a regionális igényeket, hanem annak lehetőségét is, hogy ez az ipar a következő években a fejlődés egyik pólusává válha Romániában” – mondta az ideiglenes elnök.

Ukrajna biztonsága Románia stratégiai érdeke

Az európai vezetők Ukrajnának nyújtott támogatásról szóló párizsi találkozó után Ilie Bolojan azt mondta, hogy Ukrajna a biztonsága egész Európa számára fontos, beleértve Romániát is.

„Ezen a konferencián több ország vett részt, főként az Európai Unióból, de az Unión kívülről is, olyan országok, amelyek ugyanazokat az értékeket vallják, és ugyanazokat az elképzeléseket osztják az ukrajnai helyzetről. Minden ország részéről elhangzottak felszólalások, különböző álláspontok, de néhányat megismételtünk, és ezek alapvetően ennek a találkozónak a következtetései. Először is, egy fontos következtetés, hogy Ukrajna biztonsága egyben Európa és Románia biztonsága is” – mondta Bolojan. „Nem csak humanitárius érzelmekből vagyunk Ukrajnával, hanem országunk stratégiai érdeke miatt is” – hangsúlyozta.

„A második fontos következtetés az volt, hogy az európai országok és az Amerikai Egyesült Államok további együttműködése lehet a legjobb formula a válság megoldására, hogy ne csak tűzszünet legyen, ami nagyon jó, hanem igazságos béke is, hogy az elkövetkező években ne kezdődjön újra egy újabb konfliktus. Ez az igazságos béke nem érhető el Ukrajna és az Európai Unió részvétele nélkül a tárgyalások lezárásában” – magyarázta Bolojan.

„A sokszínűség az Európai Unióban normális időkben jó dolog, de egy válsághelyzetben, mint például a koronavírus, vagy mint most, nyilvánvalóan szükség van a koordinációra, hogy gyorsabban tudjunk cselekedni, hogy legyen egy cselekvési tervünk, amely további támogatást irányoz elő Ukrajna számára, és ebben az értelemben megállapodtunk abban, hogy a közeljövőben előkészítünk egy nagy támogatási csomagot, hogy azt az Európai Tanács első ülésén el lehessen fogadni” – tette hozzá Bolojan.

Az ügyvivő államfő az Elysée-palotában szervezett találkozón vett részt, amelynek témája az ukrajnai háború és az európai biztonság volt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?