Mumifikálódott mamutbébit találtak Kanadában

Jó állapotban fennmaradt, mumifikálódott mamutbébit találtak aranyásók Kanada északnyugati részén.

A fiatal gyapjas mamutot az örök fagy (permafroszt) vidékén, a Klondike-aranymezőkön fedezték fel még kedden – jelentette be helyi idő szerint pénteken Yukon terület kormánya és a tr’ondëk hwëch’in őslakos népcsoport.

A közlés szerint ez a legteljesebb állapotban fennmaradt mamutmúmia egész Észak-Amerikában.

Az őslakosok vénjei a Nun cho ga (Nagy állatbébi) nevet adták a nőstény kismamutnak, amely az illetékes hatóság és a Calgary Egyetem geológusai szerint a jégkorszakban élhetett és fagyhatott bele a több mint 30 ezer éves permafrosztba.

Több százezer évvel ezelőtt gyapjas mamutok népesítették be Eurázsiát és Észak-Amerikát. A faj 13 ezer éve halt ki a szárazföldön, és pár ezer évvel később azokon az északi-sarkvidéki szigeteken is, ahol még előfordult.

Grant Zazula, az illetékes hatóság paleontológusa hihetetlen felfedezésnek nevezte Nun cho ga megtalálását. A mamutbébinek fennmaradt a szőre és a bőre. Lábujjainak apró körmein megállapítható, hogy azok még nem teljesen keményedtek meg. A 140 centiméteres mamutbébi egyhónapos lehetett, amikor elpusztult – mondta el a szakértő a Global News hírügynökségnek.

A közlés szerint ez a második eset a világon, hogy a gyapjas mamut egy kifejletlen példányára bukkantak. 1948-ban egy alaszkai aranybányában találták meg egy mamutborjú maradványait, az a lelet az Effie nevet kapta.

(Nyitókép forrása: képernyőmenyés/Global BC Twitter-oldala)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?