banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Mindkét házat elveszíthetik a washingtoni demokraták a 2022-es időközi választásokon

Máris megfordult a politikai széljárás az Egyesült Államokban. A demokraták elvesztették a virginiai kormányzóválasztást, és hajszálon múlott a poszt New Jerseyben is, pedig a tavaly novemberi elnökválasztáson Joe Biden még mindkét államban „lóhosszal” győzött Donald Trump előtt. A térvesztés rossz ómen a demokratáknak a jövő évi időközi választások előtt: akik elveszíthetik a többséget nemcsak a billegő szenátusban, hanem a magabiztosan uralt képviselőházban is.

A virginiai kormányzóválasztás végül annak bizonyult, aminek sokan gondolták a keddi voksolás előtt nyilvánosságra került felmérések alapján: referendumnak Joe Biden kormányzásának első évéről.

A republikánus Glenn Youngkin a voksok 51 százalékával megnyerte a kormányzóválasztást az újrázni próbáló demokrata Terry McAuliffe-fal szemben. Noha Joe Biden a „történelmi trendeknek” tudja be az eredményeket, két korábbi kutatás is azt mutatta, hogy a választók többsége elégedetlen a január 20-án hivatalba lépett demokrata elnök munkájával.

Történelmi trendek és a fordított Trump-effektus

A virginiai eredmény azért különösen fájó, mert kevesebb mint egy éve, a 2020 novemberi elnökválasztáson Joe Biden még több mint tíz százalékponttal megelőzte itt Donald Trumpot. Ezúttal a demokraták kiélezett versenyre számítottak ugyan, de kudarcra semmiképp. Erre utal, hogy az urnanyitás előtt néhány órával maga Joe Biden – a Glasgow-i klímacsúcsra tartva – még magabiztosan nyilatkozott McAuliffe várható győzelméről.

A demokraták még nagyobb arányú térvesztést könyvelhettek el New Jersey államban, ahol tavaly novemberben Joe Biden 16 százalékponttal múlta felül Donald Trumpot, most viszont a hivatalban lévő Phil Murphy hajszállal győzte le csupán republikánus kihívóját.

Joe Biden azzal magyarázta a demokraták térvesztését, hogy Virginia választói „mindig a Fehér Ház ellenzékét támogatták”. Ez igaz is, meg nem is. Valóban, a hivatalban lévő elnök pártjának jelöltje 11 alkalommal veszített az elmúlt 12 kormányzóválasztáson. Ugyanakkor éppen a távozó McAuliffe a trend ellenében győzött 2013-ban, amikor a Fehér Házban az ugyancsak demokrata Barack Obama ült.A virginiai kormányzóválasztás republikánus győztese, Glenn Youngkin | Fotó: Agerpres/EPA

Amihez nem fér kétség, az a tény, hogy exit poll kutatások szerint a választók háromnegyedének döntését alapvetően befolyásolták a mértékelt és a progresszív demokraták washingtoni csatározásai, illetve a Joe Biden által beígért intézkedések – ebből adódó – halogatása.

Az elnök támogatottsága országos szinten is rekord alacsony, a Gallup felmérése szerint az amerikaiak mindössze 42 százaléka elégedett a munkájával. Ennél rosszabbul az elmúlt fél évszázadban csak Donald Trump teljesített mandátumának azonos szakaszában.

A volt elnök Virginiában éppenséggel a hiányával „segítette” a republikánus jelöltet. Elemzők szerint Youngkin győzelmének egyik kulcsa az volt, hogy elhatárolódott az elmúlt évek republikánus vezetőitől, ellenfele pedig hiába próbálta rábizonyítani, hogy valójában Trump pártfogoltja lenne.

Egymásra mutogatnak a demokraták

A demokraták hónapok óta vitáznak arról a két törvénycsomagról, amely Joe Biden programjának leglényegesebb eleme, a már elfogadott Covid-19 mentőcsomag mellett. Az egyik egy ezermilliárd dolláros infrastrukturális törvény, a másik egy tízéves kifutású 1,75 ezermilliárdos jóléti és klímaváltozás elleni program, amit még a baloldalon is sokan túlságosan radikálisnak találnak.

Maga az elnök a keddi voksolás után úgy nyilatkozott: semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy Virginiában másként alakultak volna a dolgok, ha például az infrastruktúratörvényt sikerült volna elfogadni a szavazás napja előtt. Másfelől arról beszélt, hogy „a választók tetteket várnak tőlünk”.

Egyes demokraták éppen Biden túlzott ambícióiban látják a párt problémáinak az okát. Abigail Spanberger virginiai képviselő szerint az elnöknek nem szabadna elfelejtenie, hogy sok szavazó azzal a korlátozott mandátummal küldte a Fehér Házba, hogy „tüntesse el Donald Trump volt elnököt a televíziók képernyőjéről”, és térítse vissza az amerikaiak mindennapjait a rendes kerékvágásba. „Senki nem választotta meg őt azért, hogy F.D.R. legyen” – mondta a politikus, utalva Franklin Delano Rooseveltre és a múlt század ‛30-as éveiben megvalósított New Dealre.

Borús kilátások

A keddi szavazás eredményeit látva sok demokrata fejében megszólalt a vészcsengő. Jövőre időközi választások lesznek, amelyek nyomán a teljes képviselőház megújul, a 100 szenátori tisztségből pedig 34. Az utóbbiak közül 14-et jelenleg demokrata, 20-at republikánus politikus tölt be. Jelenleg a felsőházban mindkét pártnak 50 törvényhozója van, és a demokrata többséget mindössze Kamala Harris alelnök szavazata biztosítja. Az alsóházban magabiztosabb, 235–197-es demokrata többség van, a keddi eredményeket látva azonban a republikánusok vérszemet kaptak. A konzervatív kongresszusi képviselők kampányát koordináló tanács 13 demokrata ellenőrzésű körzettel bővítette azt az 57-es listát, ahol a republikánusok fordíthatnak 2022. november 8-án.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Demokrata kampányfelelősök szerint, miközben a New Jersey-i és a virginiai eredmény rossz ugyan a párt számára, korántsem annyira katasztrofális, mint a 2009-es „visszapattanás”, amely megelőzte az egy évvel később bekövetkezett elsöprő republikánus győzelmet. Akkor a demokratákat valósággal lesöpörték. Most pozitívumokat is felfedezni vélnek a keddi eredményekben. Például azt, hogy a hajszálon múló New Jersey-i győzelem mégiscsak azt jelenti, hogy 44 év után először egy demokrata kormányzó megtarthatja a tisztségét ebben az államban…

A demokraták bíznak abban, hogy nem kell tartaniuk a jövő évi időközti választásoktól, ha időközben közös nevezőre jut a mérsékelt és a progresszív oldal, elfogadják az elnök programjának hiányzó részeit, és elkezdenek beérni az azokba foglalt intézkedések. Egy év alatt sokat változhat a gazdasági környezet is, várhatóan csillapodik a Covid-válság. Nem utolsó sorban abban reménykednek, hogy Donald Trump segít elidegeníteni a republikánusoktól a bizonytalan szavazókat, ha a 2024-es elnökválasztáshoz közeledve aktívabbá válik.

Kapcsolódók

Kimaradt?