Szombaton megkoronázzák III. Károlyt - A szakértő szerint nem kizárt egy erdélyi vizit 

Az utolsó előkészületek zajlottak pénteken Londonban és az Egyesült Királyságban III. Károly király koronázása előtt. A királyt és hitvesét, Kamillát 2200 vendég, köztük hozzávetőleg száz államfő jelenlétében koronázzák meg a londoni Westminster-apátságban. A Maszolnak nyilatkozó szakértő szerint a britek a II. Erzsébet által megalapozott örökség folytatását várják az új királytól. Azt is elmondta, hogy belefér a királyi protokollba egy magánjellegű erdélyi út. 

Szombaton Londonra figyel a világ. A koronázási ceremónia elején III. Károly király és Kamilla királyné hintón vonul a Buckingham-palotából a Westminster apátságba, ahol a Canterbury érsek tart majd istentiszteletet.  Ezt követi a királyi eskű. Károly leveszi a palástját és helyet foglal a hétszáz éves koronázási széken, megkapja az országalmát és a jogart, majd a fejére helyezik Szent Eduárd koronáját. Ezután ül át a trónra, majd  a Canterbury érsek és más magas rangú tisztviselők hűségesküt tesznek neki. Kamillát is megkoronázzák, ő Mária királynő egykori fejdíszét kapja meg. A királyi pár az apátsági ceremónia után visszavonul a Buckinhgam-palotába, majd az erkélyen integet a palota előtt összegyűlt tömegnek. 

Óriási tömeget várnak holnap a Buckingham-palota elé

A koronázás másodnapján, vasárnap nagyszabású koncertet tartanak a legnagyobb és legősibb brit királyi rezidencia, a London nyugati határában emelkedő windsori kastély parkjában. A rendezvényen, amelyet a BBC brit közszolgálati médiatársaság rendez, állít színpadra és közvetít, mások mellett fellép a Take That, Lionel Richie, Katy Perry, Andrea Bocelli, Sir Bryn Terfel, Freya Ridings és Alexis Ffrench. A Take That eredeti tagjai közül Gary Barlow, Howard Donald és Mark Owen lép fel a vasárnapi megakoncerten, hírek szerint azonban Robbie Williams nem vállalta a szereplést. A közönséget a BBC által szervezett országos sorshúzáson választották ki. A szerencsés nyertesek mindegyike két ingyenes jegyet kapott a windsori koronázási koncertre, amelyet így 20 ezren tekinthetnek meg a helyszínen. Nagy-Britanniában az eseményt három napos ünneplés követi, hétfőre munkaszüneti napot hirdettek.

Az eseményt - amelyre több százezer embert várnak - óriási biztonsági előkészületek előzik meg. A Ripost.hu beszámolója szerint a hatóságok egy arcfelismerő rendszer kameráival fogják pásztázni az ünneplőket, és jelentik, ha azok egy veszélyes illetőt vagy terroristát fedeznek fel. A mesterséges intelligencia-rendszer az emberek arcának matematikai mérését használja, hogy valós időben hasonlítsa össze őket a rendőrség listáján szereplő fotókkal. Ha a program egyezést talál, akkor azt jelzi a 29 ezer rendőrnek, akik a tömegben vegyülnek majd el. A hatóságok csak ezt követően avatkozhatnak közbe. Kedden férfi lőszereket dobált be a Buckingham-palota kertjébe, egyes szemtanúk állítása szerint arra készült, hogy megölje III. Károly királyt.

Pénteken már több tízezren táboroztak a koronázási ceremónia fő helyszínein, köztük a Buckingham-palota és az Admiralitás között húzódó Mall sugárúton. Nekik délután váratlan élményben volt részük, amikor előzetes bejelentés nélkül megjelent körükben a király, valamint elsőszülött fia, Vilmos trónörökös és felesége, Katalin hercegnő, és hosszasan elbeszélgettek az út mentén táborozókkal.

Károly néhány rajongója már elkezdte az ünneplést

Ismeretes, Károly király dédnagymamáján, Mária királynőn keresztül az erdélyi magyar Rhédey család leszármazottja. Az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyt évekkel ezelőtt felújították, látogatható, kiállításoknak is otthont ad. Rhédey Klaudia grófnőn keresztül van egyenes ági rokoni kapcsolata Erdélyben Károly hercegnek, aki a pandémia előtt szinte évente ellátogatott Erdélybe, hároméves szünetet követően tavaly májusban tért vissza újból.

A 24.hu beszámolója szerint 2022-ben távoli unokatestvére, Margit román királyi hercegnő fogadta – férjével, az egykori középszerű színésszel, a korábban titkosszolgálati kapcsolatokkal is megvádolt Radu Duda herceggel együtt –, aki apjának, I. Mihály királynak a 2007-ben bekövetkezett halálát követően lett a román korona őrzője. Az unokatestvérség egyébként nagyon távoli és szövevényes, de levezethető a két királyi család történelmi összefonódásai alapján - tette hozzá a portál. Az új brit király tíz ingatlannal rendelkezik Erdélyben, ezeket a Mihai Eminescu Trust és a Walesi Herceg Alapítványon keresztül vásárolta meg, a legismertebb közülük a szászfehéregyházi (Viscri) ház és birtok, amelyet a faluval együtt a népszerűsítésnek köszönhetően sikerült valódi turisztikai célponttá emelni. A Kovászna megyei Zalánpatakon  négy ingatlannal is rendelkezik a király. Gróf Kálnoky Tibor abban bízik, hogy III. Károly brit király továbbra is ellátogat ide. A miklósvári Kálnoky-kastélyt újjávarázsoló arisztokrata hosszú évek óta vendéglátója az Erdélyért rajongó Károlynak. Közös ősük a 16. században élő Kálnoky Bálint. 

A Buckingham-palota tájékoztatása szerint a szombati koronázási ceremónián 2200 meghívott vendég lesz jelen 203 ország képviseletében, köztük hozzávetőleg száz államfő. Romániából Margit hercegnő és Radu herceg, valamint Klaus Iohannis államfő lesz jelen. Magyarországról Novák Katalin köztársasági elnök vesz részt a koronázáson.

Egedy Gergely Nagy-Britannia szakértő, a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) tanára a Maszolnak megkeresésére azt mondta, a monarchia az Egyesült Királyságban politikailag stabil, de kétségtelen, hogy a fiatalabb korosztályok körében jóval gyengébb a támogatottsága, mint az idősebbek körében. „A YouGov nevű nagy brit közvéleménykutató intézet felmérése szerint míg a 65 felettiek 78 százaléka támogatja a monarchiát, a 18-24 közöttiek 38 százaléka republikánus, és csak 32 százalékuk támogatja a királyságot, 30 százaléknyian közömbösek.  Harrynak az év elején megjelent könyve, amelyben erősen gyalázta a királyi családot, valószínűleg ugyancsak hozzájárult bizonyos rétegek körében a monarchai tekintélyének a csökkenéséhez” - mondta a szakértő.

Károly királytól Erzsébet örökségének folytatását várják

Azon kérdésünkre, hogy mit várnak a britek III. Károlytól, s mire lehet számítani az uralkodótól eddigi tevékenysége ismeretében, az egyetemi tanár úgy vélte, a II. Erzsébet által megalapozott örökség folytatását várják az új királytól. Hozzátette: ennek lényege a társadalom integrációja, a közösségi kohézió erősítése, és a Nemzetközösség fenntartása.  „Eddigi tevékenysége kapcsán, amelyet nagyfokú aktivizmus jellemzett, vagyis nyíltan megszólalt számos politikai kérdésben, az a várakozás, hogy az uralkodói szerephez fűződő elvárásokkal összhangban visszafogottabb lesz. Egyébként édesanyja halála után saját maga is nyilatkozta, hogy tudja, a jövőben vissza kell fognia magát. Hogy erre mennyire lesz képes, azt még nem tudni” - fogalmazott Egedy Gergely.

Annak kapcsán, hogy Erdélyben sokan azt találgatják, királyként is ellátogat-e birtokaira Károly, azt kérdeztük a szakértőtől: belefér-e a királyi protokollba egy, a korábbiakhoz hasonló, kötetlen jellegű erdélyi látogatás? „Ezt nehéz megítélni. Azt gondolom, hogy végső soron egy ilyen látogatás belefér a protokollba, annál is inkább, mert II. Erzsébet is tett kifejezetten magánjellegű utakat. Másrészt az is bizonyos, hogy ennek az esélye, valószínűsége a korábbiaknál mindenképp kisebb” - mondta az NKE tanára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?