Magyarország kilép az Nemzetközi Büntetőbíróságból

Kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) Magyarország, a kormány erre vonatkozó döntését csütörtökön jelentette be hivatalosan Gulyás Gergely.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte az MTI-vel, hogy a kezdeményezik a felmondási eljárást, az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően. A Nemzetközi Büntetőbíróság „egy tiszteletreméltó kezdeményezés volt”, ugyanakkor az elmúlt időszakban azt látni, hogy – és erre a Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő elleni vádemelés a legszomorúbb példa – politikai testületté vált, magyarázta Gulyás Gergely. Kiemelte: a magyar kormány mindezt elfogadhatatlannak tartja, ezért úgy döntött, hogy nem kíván részt venni a Nemzetközi Büntetőbíróság munkájában.

Magyarország megkezdi a felmondási eljárást | Fotó: Wikipedia

Mint kifejtette, Magyarország eddig is sajátos helyzetben volt, mert szemben más ICC-tagállamokkal, az országgyűlés soha nem hirdette ki a bíróság statútumát, így az nem a belső jog része. Mindezért a világos jogi álláspontunk az, hogy Magyarországon ennek alapján senkit letartóztatni, „senkivel semmilyen eljárást” kezdeményezni jelenleg sem lehetne – mutatott rá Gulyás Gergely. Hozzátette: Magyarország az előbbi kétes helyzetet nem azzal kívánja felszámolni, hogy kihirdeti az említett statútumot, hanem a felmondási eljárás eredményeként elhagyja a Nemzetközi Büntetőbíróságot.

Szerinte komoly aggályok merültek fel az ICC tevékenysége kapcsán. Rámutatott, hogy az Egyesült Államok, Kína és Törökország soha nem volt tagja. Az amerikaiak szankcionálni kívánják az ICC bíráit, ugyanakkor a leendő német kancellár vagy a hivatalban lévő lengyel miniszterelnök is világossá tette, hogy a kihirdetés miatt náluk fennálló belső jogi kötelezettség ellenére is semmibe vennék a bírósági döntést, és az izraeli kormányfőt szívesen látják. Mindezek jól bizonyítják, hogy az ICC tevékenysége „eltért az eredeti céltól”, és miután „politika bírósággá vált”, ezért Magyarország a jövőben nem kíván a tagja lenni – mondta Gulyás Gergely.

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) 2022. július elsején kezdte meg működését a Római Statútum alapján. Egy olyan állandó nemzetközi bíróság, amelyet a legsúlyosabb bűncselekmények, például népírtás, háborús bűnök, emberiség elleni bűncselekmények elkövetőinek felelősségre vonására hozták léptre. A hágai székhelyű testület hatásköre csak olyan országokra vagy személyekre terjed ki, akik elfogadták az ICC joghatóságát, kivéve, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa másként dönt.

Ismeretes, hogy Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen az ICC letartóztatási parancsot adott ki, de Orbán Viktor meghívására csütörtökön Magyarországra látogatott, a kormány ugyanis egyértelművé tette, hogy figyelmen kívül hagyja a hágai testület döntését, amelyet abszurdnak és szégyenteljesnek nevezett. Az ICC határozatát Románia is megkérdőjelezte, jelezve, hogy szintén nem élne a letartóztatás lehetőségével Netanjahu esetében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?