Legkevesebb 550-en haltak meg a mekkai nagy muszlim zarándoklat során
Legkevesebb 550 zarándok halt meg a mekkai nagy muszlim zarándoklat (haddzs) során, amely idén is elviselhetetlen, 50 Celsius-fokot meghaladó hőmérsékletben zajlott. Az elhunytak közül legalább 323-an egyiptomiak voltak, a legtöbben valamilyen betegségtől szenvedtek – idézi a The Guardian a hadzs arab nagyköveteit, írja a Digi24. A szaúdi hatóságok szerint idén mintegy 1,8 millió zarándok vett részt a haddzson, ebből 1,6 millió külföldről érkezett.
„Minden egyiptomi áldozat a hőség miatt halt meg”, kivéve egy embert, aki súlyos sérüléseket szenvedett egy tömegoszlatáskor – mondta az egyiptomi nagykövet, hozzátéve, hogy a halálos áldozatok számát a mekkai Al-Muaisem negyedben lévő kórház halottas háza közölte. A haddzs arab nagykövetei azt is közölték, hogy legalább 60 jordániai is meghalt, a halálos áldozatok száma magasabb a kedden bejelentett 41-nél Amánban. Több ország által eddig közölt adatok alapján 577-re teszik a halálos áldozatok számát. A tisztviselők szerint 550 halálesetet jegyeztek fel az al-Muaisem-i hullaházban, Mekka egyik legnagyobb hullaházában.
A szaúdi hatóságok arról számoltak be, hogy több mint kétezer hőgutától szenvedő zarándokot kezeltek, de vasárnap óta nem frissítették ezt a számot, és nem közölték a halálos áldozatok számát. Tavaly legalább 240 különböző országokból származó zarándok elhalálozását jelezték, többségük indonéziai volt.
A haddzs az iszlám öt pillérének egyike, és minden muszlim, akinek megvannak az anyagi lehetőségei, legalább egyszer az életében szeretne részt venni. Egy múlt hónapban közzétett szaúdi tanulmány szerint azonban a zarándoklatot egyre inkább befolyásolja az éghajlatváltozás, amely szerint a rituálék helyszínén a hőmérséklet évtizedenként 0,4 Celsius-fokkal emelkedik.
Hétfőn a hőmérséklet elérte az 51,8 Celsius-fokot Mekkában – közölte a szaúd-arábiai Nemzeti Meteorológiai Központ. A Mekka melletti Minában újságírók látták, amint a zarándokok vizes palackokból a fejüket locsolták, miközben önkéntesek hideg italokat és jégkrémet osztogattak, hogy segítsenek nekik lehűteni magukat. A szaúdi tisztviselők azt tanácsolták a zarándokoknak, hogy használjanak esernyőt, igyanak sok vizet, és a csúcsidőben kerüljék a napsütést. Azonban sok haddzs-szertartás során hosszú órákat kell a szabadban ülni a nap közepén. Sok zarándok számolt be arról, hogy élettelen testeket látott az út szélén, a mentőszolgálat pedig – úgy tűnt – nem bírja kezelni a helyzetet.
A szaúdi hatóságok szerint idén mintegy 1,8 millió zarándok vett részt a haddzson, ebből 1,6 millió külföldről érkezett. Minden évben zarándokok tízezrei próbálnak drága hivatalos vízum nélkül részt venni az eseményen, de ez nagyon veszélyes vállalkozás, mivel így nem férnek hozzá a szaúdi hatóságok által a zarándokútvonal mentén kínált légkondicionált létesítményekhez. Az egyik nagykövet kedden azt mondta, hogy az egyiptomi halálos áldozatok száma azért ilyen magas, mert nagyon sokan közülük nem regisztráltak.
A haddzs a világ egyik legnagyobb vallási összejövetele, és a legnagyobb évente megrendezett esemény Szaúd-Arábiában. Két hónappal és tíz nappal a ramadán után, a Dhul-Hidzsa iszlám hónapban kerül rá sor. Mivel az iszlám naptár holdnaptár, és rövidebb, mint a Gergely-naptár, a Gergely-naptárban a haddzs időpontja minden évben némileg eltér. Idén Szaúd-Arábiában az ötnapos zarándoklat idején rendkívüli hőhullámot tapasztalnak.
A szaúdi hadsereg több mint 1600 főt vetett be a hőség miatt speciális orvosi egységekkel és 30 gyorsreagálású csapattal. További 5000 egészségügyi és elsősegélynyújtó önkéntes vesz részt a munkában.
A zarándoklat során több rituáléra sor kerül, többek között az emberek közötti egyenlőséget és az Isten előtti egységet jelképező speciális öltözék viselésére, a Kaaba körbejárására az óramutató járásával ellentétes irányban, valamint a gonosz jelképes megkövezésére. A zarándoklatot teljesítők a nevükhöz hozzáadhatják az al-Hadzs kifejezést. Az elmúlt évtizedben Szaúd-Arábia dollármilliárdokat fektetett be a közlekedés, a technológia és a szálláshelyek javítására a haddzsot végigjáró zarándokok számára, amely esemény a világ legnagyobb kőolajtermelője számára kulcsfontosságú bevételi forrás.
CSAK SAJÁT