Rekordmeleg: majdnem 50 Celsius-fokot mértek Újdelhiben

Rekordmagas, 49,9 Celsius-fokos hőmérsékletet mértek kedden India fővárosában, Újdelhiben – közölte a helyi meteorológiai hivatal, írja az AFP alapján az Agerpres. Az indiai meteorológiai szolgálat, amely „súlyos hőhullámokról” beszélt, ezt a rekordhőmérsékletet Újdelhi külvárosának két állomásán, Narelában és Mungeshpurban jelentette. Az előrejelzések szerint szerdán is hasonló hőmérséklet várható. A nagy hőség vízellátási gondokkal is jár Inidában.

Rekordmagas, 49,9 Celsius-fokos hőmérsékletet mértek kedden India fővárosában, Újdelhiben – közölte a helyi meteorológiai hivatal. 2022 májusában mértek a hőmérők 49,2 Celsius-fokot az indiai főváros egyes kerületeiben – jelentette az indiai média abban az évben. Indiában nyáron gyakori a perzselő hőmérséklet, de a kutatók szerint a klímaváltozás hosszabb, gyakoribb és intenzívebb hőhullámokat okoz. Az újdelhi-i hatóságok a vízhiány veszélyére is figyelmeztettek azokban az időszakokban, amikor a lakosok szenvednek a hőhullámtól. Egyes területeken már most is fennakadások vannak a folyóvízellátásban.

A perzselő meleggel küszködnek | Fotó forrása: Pexels

Atishi Marlena vízügyi miniszter „kollektív felelősségre'” szólította fel a lakosokat, hogy hagyjanak fel a vízpazarlással – jelentette múlt szerdán a Times of India. „A vízhiány problémájának megoldása érdekében számos intézkedést hoztunk, például a vízellátás csökkentését napi kétszeresről napi egyszeresre számos régióban” – mondta Atishi Marlena az Indian Express szerint. „Az így megtakarított vizet adagolni fogják, és szétosztják a (vízhiánnyal küzdő) területeken, ahol a vízellátás mindössze napi 15-20 percig biztosított” – tette hozzá.

Tartálykocsiból kapnak vizet az emberek egy ideiglenes településen, Chankyapuriban, Újdelhiben. Mivel nem áll rendelkezésre megfelelő vezetékes vízellátás, a tábor lakói naponta kétszer innen kapnak vizet. | Fotó: Agerpres

Az indiai meteorológiai szolgálat figyelmeztetett a hőhullám egészségügyi következményeire, különösen a csecsemők, az idősek és a krónikus betegek esetében.

A viharban kidőlt fát takarítanak el az útról az indiai Assam állam északkeleti részén fekvő Nagaon körzetében, miután lecsapott a Remal ciklon. | Fotó: Agerpres

Eközben Nyugat-Bengál és Mizoram északnyugati államokat heves szél és heves esőzések sújtották, amikor vasárnap lecsapott Indiára és Bangladesre az erőteljes Remal ciklon, több mint 38 ember halálát okozva. A bangladesi meteorológiai hivatal szerint a ciklon az egyik leghosszabb volt, amelyet valaha is feljegyeztek az országban, és a klímaváltozást okolta a ciklon rendkívüli időtartamáért.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?