Kincset érő leletekre bukkantak a Notre Dame-ban felújítása közben
A párizsi Notre Dame székesegyház alatt végzett régészeti ásatások rendkívüli „kincsesbányát” tártak fel: szobrokat, sírokat és egy eredeti, 13. századi paraván darabjait fedezték fel a régészek a The Guardian szerint.
A felfedezések között több középkori sírkamra és egy ólomszarkofág is szerepel, amelyet a 2019-es tűzvész által feldúlt műemlék „szívében” temettek el. A francia szakértők szerint „a felfedezés rendkívüli és izgalmas”.
„Mindezt a gazdagságot mindössze 10–15 centiméterrel a padló lapjai alatt fedeztük fel. Teljesen váratlanul ért bennünket. Ezek kivételes darabok, amelyek a műemlék történetét dokumentálják” – mondta Christophe Besnier, az ásatásokat végző tudományos csoport vezetője. „Izgalmas pillanat volt. Hirtelen több száz darabot találtunk, a kis töredékektől a nagy tömbökig, köztük faragott kezeket, lábakat és arcokat, építészeti díszeket és növényeket. Néhány darab még színes volt” – tette hozzá.
A Digi24 hírtelevízió beszámolója szerint a felfedezést a francia nemzeti régészeti intézet, az Inrap hozta nyilvánosságra. Az intézet egy csapatát hívták a helyszínre, hogy megelőző ásatásokat végezzenek a székesegyház padlójának egy része alatt, mielőtt egy 600 tonnás, 100 méter magas állványzatot emeltek volna a tűzben megsemmisült műemlék tornyának újjáépítéséhez.
A szakértők úgy vélik, hogy az ólomszarkofágban a templom egyik főpapjának holtteste található, amely a 14. századból származhat. Dominique Garcia, az Inrap elnöke elmondta, hogy további vizsgálatokat, többek között DNS-teszteket fognak végezni. „Egy emberi testet tartalmazó szarkofág nem régészeti tárgy. Ezek emberi maradványok, és amikor megvizsgáljuk a szarkofágot, és elemezzük a testet és a benne lévő egyéb tárgyakat, ezt tisztelettel kell tennünk” – magyarázta.
Elmondta, hogy még nem született döntés arról, hogy a vizsgálatok befejezése után hol temetik újra a holttestet. „Lehetséges, hogy valahol a székesegyházban fogják újratemetni” – tette hozzá.
CSAK SAJÁT