banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kína szorosabb együttműködést sürget Oroszországgal

Vang Ji kínai külügyminiszter szorosabb együttműködést sürgetett Oroszországgal, amikor csütörtökön Pekingben fogadta Szergej Lavrovot, az orosz külügyi tárca vezetőjét – derült ki a kínai külügyminisztérium közleményéből.

A kínai külügyminiszter az egyeztetés elsődleges céljaként Vlagyimir Putyin orosz, és Hszi Csin-ping kínai elnök pénteki találkozójának előkészítését jelölte meg, kiemelve, hogy a két vezető 2019 óta első alkalommal találkozik személyesen.

Hszi Csi Ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnök | Fotó: Mandiner.hu/MTI

A kínai külügyminisztérium közleménye szerint az orosz fél tájékoztatta a kínai felet Oroszország, az Egyesült Államok és a NATO kapcsolatainak legutóbbi fejleményeiről, hangsúlyozva a biztonság oszthatatlanságának alapelvét. A kínai fél ezzel kapcsolatban megértéséről és támogatásáról biztosította az orosz diplomácia vezetőjét. A felek egyeztették álláspontjaikat egyebek mellett olyan regionális kérdésekről, mint Ukrajna, Afganisztán és a Koreai-félsziget ügye.

Vang Ji egy héttel ezelőtt Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel folytatott telefonos megbeszélése során Oroszország „jogos aggályainak” orvoslását sürgette Ukrajna ügyében.

Vang méltatta a két ország szoros, mindkét fél számára kedvező együttműködésen alapuló kapcsolatait, és az együttműködés további elmélyítését szorgalmazta, egyebek mellett az energiaiparban, valamint a koronavírus-járvány elleni védekezésben. Kína kész együttdolgozni Oroszországgal a nemzetközi színtéren az igazságosság és méltányosság védelmében a két ország, valamint a világ minden népe érdekében - hangsúlyozta a pekingi külügyminisztérium.

Lavrov a két elnök pénteki találkozóját rendkívüli jelentőségűnek nevezte, mely hozzájárul majd a kétoldalú kapcsolatok elmélyítéséhez, elősegíti egy modern rendszer kiépítését a nemzetközi kapcsolatok számára, és előmozdítja a globális, fenntartható fejlődést. Az orosz külügyminiszter szerint a Kína és Oroszország közötti, magas szintű stratégiai együttműködés és a szoros egyeztetések a két fél közötti konszenzuson alapulnak, mentesek a nemzetközi politikai helyzet befolyásától, és elősegítik a nemzetközi kapcsolatok stabilitását és kiszámíthatóságát.

Lavrov továbbá bizalmát fejezte ki Peking képességeit illetően azzal kapcsolatban, hogy a világjárvány nyújtotta kihívások ellenére sikeresen rendezik meg a téli olimpiai játékokat. A felek a sportok átpolitizálása ellen foglaltak állást. A péntek esti olimpiai megnyitón Putyin is részt vesz, miközben az Egyesült Államokhoz csatlakozva számos ország döntött úgy, hogy nem küld diplomáciai tisztségviselőket az olimpiai játékokra.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?