Kényszerabortusszal és titkolt fogamzásgátlással szabályozták az eszkimó népességet

Grönlandi nők ezreit akadályozták meg a gyermekvállalásban – gyakran a beleegyezésük vagy a tudtuk nélkül – egy dán kampány részeként, amely a múlt század hatvanas-hetvenes éveivel kezdődően a növekvő eszkimó (inuit) őslakosság „túlszaporodásának” meggátolására irányult – számolt be a BBC. Az is előfordult, hogy hathónapos terhes asszonyt kényszerítettek abortuszra. A dán kormány független vizsgálatot jelentett be a „spirálkampánnyal” kapcsolatban.

Bebiane 21 éves volt, amikor elment a nőgyógyászhoz, és kérte egy úgynevezett méhen belüli eszköz, közismertebb nevén spirál behelyezését. Legnagyobb megrökönyödésére az orvos közölte vele, hogy semmi szükség a beavatkozásra, mivel a méhében már található egy ilyen fogamzásgátló eszköz.Eszkimó nők gyerekkel | Fotó: Wikipedia

Bebiane csupán egy a több ezer eszkimó nő közül, akit belegyezése nélkül és/vagy tudtán kívül meggátoltak a gyermekvállalásban a hivatalosan Dániához tartozó, közigazgatási autonómiát élvező Grönlandon. A nő a brit közmédiának elmondta: sokáig hiába próbált teherbe esni, és barátnői tanácsára döntött egy spirál mellett, mert úgy tartották – tévesen egyébként –, hogy az növeli a termékenységét. Ekkor szembesült azzal, hogy már van a méhében egy spirál. Miután az eszközt eltávolították, pár hónapon belül teherbe esett, nem utolsó sorban pedig megszűnt a bénító fájdalom, amellyel főleg a menstruáció időszakában küszködött – annyira, hogy képtelen volt lépcsőt mászni. Bebiane arra gyanakszik, hogy 16 éves korában helyezhették be a spirált a tudta nélkül, amikor – a 2000-es évek elején – abortuszon esett át.

Jogtalan sterilizálások

A BBC több eszkimó nő beszámolóját is összegyűjtötte a jogtalan sterilizálásokról. Egyesek a megbélyegzéstől vagy az esetleges retorzióktól tartva ma sem vállalják, hogy valódi nevükkel szerepeljenek a riportban. Utóbbiak közé tartozik a 45 éves „Mira”, aki 2019-ben egy rutinvizsgálat során fedezte fel, hogy spirált helyeztek el a méhében. Szerinte az egyetlen alkalom, amikor ezt a tudta nélkül megtehették vele, egy kisebb méhműtét lehetett, amelyet 2018-ban hajtottak végre. A beavatkozás utáni egy évben erős fájdalmai voltak. Panaszait az orvos folyamatosan ignorálta, ezért kénytelen volt alaposabb kivizsgálást kérni, amelynek során fény derült a spirálra. A „megdöbbentő” felfedezést tevő orvos azt mondta Mirának, hogy az eszköz átszúrta a méhét. A történet ezután vesz igazán horrorisztikus fordulatot: Mira a szövődmények miatt kimerülten belegyezik a méhe eltávolításába, azonban a műtét nem sikerül. A nő azóta képtelen szexuális életet élni, az együttlét minden alkalommal vérzéssel és elviselhetetlen fájdalommal jár.

A fogamzásgátló spirál egy rugalmas, műanyagból és rézből készült eszköz, amely steril gyulladást idéz elő a méhen belül, így akadályozva meg a megtermékenyült petesejt beágyazódását. Létezik olyan változata is, amely réz helyett egy progeszteron nevű szintetikus szteroid hormon kibocsátása révén véd a nem kívánt terhesség ellen.

A BBC szerint nem a spirál az egyetlen fogamzásgátló eszköz, amelyet Grönlandon népességszabályozás céljával, az érintettek tudta nélkül alkalmaztak. Annita (szintén nem valódi név) 2011-ben úgy ébredt fel egy abortuszból, hogy enyhe zsibbadást érzett a karjában, amelyet kötés takart. A most 31 éves nő érdeklődésére a dán orvos elmagyarázta, hogy fogamzásgátló implantátumot – egy kicsi, rugalmas műanyag rudat – helyeztek el a felkar bőre alá. Követelte az eltávolítását, de az orvos csak akkor engedett, amikor elkezdte letépkedni karjáról a kötést, és azzal fenyegetőzött, hogy maga veszi ki az implantátumot.

A huszonnyolc éves Saara (nem valódi név) 2014-ben arra ébredt, miután egy vetélést követő beavatkozás miatt általános érzéstelenítésnek vetették alá, hogy a dán nővér beadta neki a Depo Provera nevű fogamzásgátlót. „Nem tudtam, mi az, és nem kérdezte meg, hogy akarom-e, csak azt mondta, hogy háromhavonta vissza kell mennem a kórházba, hogy megkapjam” – idézte fel Saara. Amúgy a nővér még a gyógyszer nevét sem árulta el. Saara néhány évig visszajárt a kórházba a gyógyszerért, majd amikor abbahagyta a szedését, hogy gyermeket szülhessen, több évbe telt, mire teherbe esett.

Szeptemberben Dánia és Grönland megállapodott abban, hogy vizsgálatot indítanak annak megállapítására, hogy mi történt 1991-ig, amikor Grönland átvette Dániától az egészségügyi rendszere irányítását. A BBC által megszólaltatott nők viszonylag friss tapasztalatai azonban azt sugallják, hogy szélesebb hatókörű vizsgálatra volna szükség. Mira azt mondja, több olyan nőről is tud, akinek az övéhez hasonló tapasztalatai vannak.

Mimi Karlsen, Grönland egészségügyi minisztere a BBC-nek azt nyilatkozta: nem tud olyan új esetekről, amikor az érintettek beleegyezése nélkül alkalmaztak volna fogamzásgátlást. Megígérte viszont, hogy az illetékes hatóságok megvizsgálják a jelzett eseteket, és kiderítik, hogy azok kapcsolódnak-e a „történelmi politikához”.

Kormányzati spirálprogram

Naja Lybeth egyike azoknak az őslakosoknak, akiknek a méhébe spirált helyeztek el a dán kormányprogram részeként. 1975-ben történt, amikor mindössze 13 éves volt. Barátnőjéhez, az akkor 14 éves Holgához hasonlóan évekig hasító fájdalmakkal küszködött. A magyarázat a fogamzásgátló spirál méreteiben keresendő: a kampányban az eszköz egy korai verzióját használták, amelyet felnőtt nők számára fejlesztettek ki, akik már túl voltak egy szülésen, ezzel szemben az áldozatok közül a legfiatalabbak alig 12 évesek voltak. A következmény a kitartó fájdalom mellett gyakran súlyos vérzés, fertőzés és meddőség volt.

Aviaja Siegstad nőgyógyász a kilencvenes évek közepén is találkozott páciensekkel, akik tíz-tizenöt éven keresztül próbáltak teherbe esni anélkül, hogy tudták volna, hogy nem meddők, csupán spirál van a méhükben.

A botrány kirobbanása Naja Lyberth nevéhez kapcsolódik. Miután megtudta, hogy 13 évesen a tudta nélkül „bespirálozták”, létrehozott egy Facebook-csoportot, hogy kapcsolatba lépjen az esetleges sorstársaival. Több év alatt mintegy kétszáz nő válaszolt a bejegyzésére Grönland minden részéről. A szervezett kormányzati program valós méreteire viszont csak idén derült fény. A Spiralkampagnen (magyarul: spirálkampány) nevű podcast olyan feljegyzéseket mutatott be, amelyek arra utalnak, hogy 1966 és 1970 között körülbelül 4500 grönlandi nőt és lányt láttak el spirállal. Ez a szám akkoriban körülbelül az országban élő termékeny korú nők felét tette ki.

A kampány célja a grönlandi népességnövekedés szabályozása volt, miután a lakosságszám az 1950-es évektől ugrásszerűen megnőtt a modernizáció és az egészségügyi ellátás javulásának eredményeként. A program beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A termékenységi ráta meredeken csökkent: 1966-ban még egy grönlandi nőre átlagosan hét születés jutott, nyolc évvel később már csak 2,3. Magnus Heunicke, Dánia megbízott egészségügyi minisztere szerint nincs feljegyzés arról, hogy a kampány mikor állt le, ezért ennek kiderítése a vizsgálat egyik feladata.

Évekig tartó fájdalom után Najának 17 évesen eltávolították a spirálját. Több éven át hiába próbált teherbe esni, végül 35 évesen sikerült gyermeket szülnie. Holga nem emlékszik pontosan, hány évesen fedezték fel és távolították el a spirálját, de soha nem sikerült teherbe esnie. 2018-ban orvosi javallatra eltávolították a méhét a spirál okozta szövődmények miatt.

A legmegrázóbb a BBC által összegyűjtött beszámolók közül a most 75 éves Susanne Kielsené. Öthónapos terhes volt a második gyermekével, amikor egy rutinvizsgálat után az orvos közölte vele, hogy egy korábbi nőgyógyászati szövődménye miatt el kell vétetnie a babát. Noha ragaszkodott hozzá, hogy a „szövődményt” már a terhesség előtt kezelték, a vetélést mégis elindították. Elmondása szerint nem kevesebb, mint 31 injekciót adtak be neki, de a baba nem halt meg. Végül héthónaposan megszületett a gyermek, majd egy órán belül meg is halt. A következő órákban az orvos négyszer próbálta behelyeznie a spirált, míg végül a nő kitartó tiltakozására letett róla. A kiállt borzalmak után még sokáig időnként hallani vélte a babája – mint később megtudta, egy kisfiú – sírását. Azt mondja, szeretné, ha a dán hatóságok bocsánatot kérnének tőle, mielőtt túl késő.

Pár éve hasonló botrány robbant ki Csehországban. Az áldozatok döntően a roma kisebbséghez tartozó nők voltak, akiket akaratuk ellenére sterilizáltak 1966 és 2012 között. A prágai kormány nyilvánosan bocsánatot kért az érintettekről, a parlament pedig tavaly törvényt fogadott el a kárpótlásukról.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?