Katonai elemző: Oroszország nem területért harcol, és közelebb áll a győzelemhez, mint gondolnánk

Vlagyimir Putyin nem azzal a fő céllal indította meg a tavaly februári támadást Ukrajna ellen, hogy meghódítsa azt – véli Anders Puck Nielsen dán katonai elemző, hangsúlyozva, hogy „egyszerűen téves ezt a háborút elsősorban területekért folytatott harcként értelmezni”.

„A háborúval kapcsolatban messze a legnagyobb tévhit az, hogy ez egy olyan konfliktus, amely arról szól, hogy ki fogja megtartani a legtöbb területet a háború befejezése után. Ha megnézzük a nyugati sajtót, szinte minden cikk így közelíti meg a háborút” – állítja Nielsen a YouTube-fiókján közzétett elemzésében, ahol több mint 200 ezer követője van.

„Valójában a háború az egész Ukrajna feletti politikai befolyásról szól, és ez a kulcs Oroszország háborús céljainak megértéséhez. A cél az volt, hogy Ukrajnában rendszerváltást érjenek el, és egy olyan kormányt vezessenek be, amely Oroszország számára kedvezőbb és Putyin ellenőrzése alatt áll” – fejtette ki a katonai elemző a Logic of War című blogján is.A háború az egész Ukrajna feletti politikai befolyásról szól | Fotó: Agerpres

Ez azt jelentené, hogy Ukrajna formálisan független ország lenne, de valójában Oroszország befolyási övezetéhez tartozna.
„Vagyis része lenne annak, amit az oroszok szeretnek a közeli külföldnek nevezni, ahol kiterjedt politikai befolyással rendelkeznek, és diktálhatják a politikát azokon a területeken, ahol ezt jónak látják” – idézi Nielsent a Hotnews.

A dolgok nem úgy alakultak, ahogyan az oroszok szerették volna, és a katonai elemző szerint „fontos megérteni, hogy a háború alapvető motivációja és fő célja ugyanaz maradt. Még mindig az egész Ukrajna feletti politikai befolyásról van szó. A harcok ennek a célnak az eszközei. Ez egy módja annak, hogy nyomást gyakoroljanak Ukrajnára. Ez egy módja annak, hogy nyomást gyakoroljanak a nemzetközi közösségre, mert így tudják megvalósítani azon törekvéseiket, hogy befolyást szerezzenek egész Ukrajna felett”.

A dolgok nem úgy alakultak, ahogyan az oroszok szerették volna | Fotó: Volodimir Zelenszkij Facebook oldala
Ha ebből a szempontból nézzük az Ukrajna elleni agressziót, akkor megérthetjük, hogy mit akarnak elérni az oroszok. Először is azt, hogy az oroszok soha nem fognak megelégedni egy olyan békével, amely csak a megszállt területeket hagyja meg nekik. Másodszor, Moszkvának nem kell egész Ukrajnát elfoglalnia ahhoz, hogy elérje a céljait.

„Soha nem állt szándékukban, hogy Ukrajna mint formálisan független ország megszűnjön létezni. Most sem ez a cél. Ehelyett amit Oroszországnak el kell érnie, az egy olyan békemegállapodás, amely olyan mértékben destabilizálja Ukrajnát, hogy a jövőben lehetővé válik Oroszország befolyása az ukrán politikára” – mondta a dán szakértő.
Ebben a forgatókönyvben Ukrajna formálisan független lenne, de a valóságban nem lenne szuverén: „Így végül Ukrajna egy oroszbarát kormányhoz kerül, mert ez az egyetlen kormány Ukrajnában, amelynek van esélye politikai eredményeket elérni”.
Jelenleg sok szó esik a tárgyalásokról, arról, hogy mi fog történni, ha Donald Trump a Fehér Házban lesz, és elképzelések hangzanak el arról, hogyan nézhetne ki egy békeegyezmény.

„A fontos dolog, amit meg kell érteni, hogy ahhoz, hogy megnyerje a háborút, Oroszországnak csak annyit kell tennie, hogy meggyőzi a nyugati országokat, hogy olyan békeszerződés felé tereljék Ukrajnát, amely a gyakorlatban megadja Oroszországnak a kívánt befolyást. És ez olyasvalami, amire a nyugati országok hajlandóak lehetnek, ha nem értik a folyamatok dinamikáját” – érvel Nielsen.

Oroszország közelebb áll a háború megnyeréséhez, mint gondolnánk | Fotó: War of Ucraine/X

Két különböző megállapodást képzelhetünk el, de a megszállt területeket illetően pontosan ugyanúgy néznek ki – magyarázta a katonai elemző.
Az első forgatókönyv szerint Oroszország megtartja az ellenőrzést a megszállt területek felett, Ukrajna többi része pedig olyan feltételeket kap, amelyek a Nyugat részeként virágzó jövőt biztosítanak számára. Ukrajnának pedig szilárd garanciái lesznek arra, hogy Oroszország a jövőben nem indíthat újabb háborút. Így Ukrajna politikailag független marad Moszkvától.
A második forgatókönyv szerint Oroszország a fentiekkel azonos módon megtartja az ellenőrzést a megszállt területek felett. A körülmények azonban olyanok, hogy Ukrajna többi része mindig sebezhető lesz az újabb orosz támadásokkal szemben, és Ukrajna politikailag olyan módon destabilizálódik, hogy végül Oroszországnak adják át az ukrán politika feletti ellenőrzést.

Oroszország közelebb áll a háború megnyeréséhez, mint gondolnánk. Ezért van az, hogy amikor béketárgyalásokról van szó, „az ördög a részletekben rejlik”.
„A valóság az, hogy a lehetséges béketervekkel kapcsolatos, Nyugaton most felmerülő elképzelések közül sokan többé-kevésbé mindent megadnak Oroszországnak, amit akar, mert ez azt jelenti, hogy Ukrajna politikailag destabilizálódik, és tarthatatlan helyzetbe kerül.

Ez pedig azt jelenti, hogy Oroszország sokkal közelebb áll a háború megnyeréséhez, mint azt sokan gondolják Nyugaton” – tette hozzá a dán katonai elemző.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?