banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Kanada arra készül, hogy közzéteszi az oda emigrált náci katonák névsorát

A kanadai kormány azt tervezi, hogy nyilvánosságra hozza a második világháború után Kanadába emigrált egykori állítólagos náci kollaboránsok listáját – közölte Justin Trudeau miniszterelnök, írja az AFP. Erre az vezetett, hogy szeptember végén Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Justin Trudeau kanadai miniszterelnök jelenlétében „ukrán hősként” vastapssal köszöntöttek az ottawai parlamentben egy 98 éves ukrán nácit.

A bejelentés a múlt héten kirobbant botrányt követi, miután – amint a Maszolon megírtuk – a kanadai parlamentben az akkor észak-amerikai országba látogató Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelenlétében tisztelegtek egy volt náci katona előtt.

„Megbizonyosodtunk arról, hogy magas rangú tisztviselők nagyon alaposan megvizsgálták ezt a kérdést, különösen az archívumok feltárásával”, és „ajánlásokat tettek az illetékes minisztereknek” – mondta Justin Trudeau a sajtónak.

1986-ban a Deschenes-bizottság néven ismert nyilvános vizsgálat független jelentést tett közzé több mint 800 náci háborús bűnös kanadai jelenlétéről, de neveket akkor nem hozott nyilvánosságra. Olyan zsidó szervezetek, mint a B'nai Brith és a Simon Wiesenthal Központ Barátai (FSWC) most azt sürgetik, hogy a kanadai kormány hozza nyilvánosságra a jelentés titkosított részét.

Jagmeet Singh, az Új Demokrata Párt vezetője (az a képviselőcsoport, amellyel Justin Trudeau kisebbségben lévő liberálisai 2025-ig tartó kormányzásra kötöttek megállapodást) kiállt a titkosítás feloldása mellett. Más tisztségviselők azonban felvetették, hogy Kanada különösen szigorú adatvédelmi törvényei miatt nehézségekbe ütközhetnek.

Mint ismert, szeptember végén Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Justin Trudeau kanadai miniszterelnök jelenlétében vastapssal köszöntöttek az ottawai parlamentben egy 98 éves ukrán nácit. A zsidó szervezetek tiltakozása után a házelnök elnézést kért.

Az ünnepelt Jaroszlav Hunka a második világháborúban a náci katonai egységben szolgált, és részt vett többek között zsidók tömeges meggyilkolásában. A majd százéves náci egyébként meghatottan hajlongott az őt ünneplő nyugati politikusok előtt, akik Zelenszkij felszólalására gyűltek össze.

Anthony Rota, az alsóház elnöke úgy mutatta be Hunkát, mint a második világháború ukrán–kanadai háborús veteránját, aki Ukrajna függetlenségéért harcolt az oroszok ellen, figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy a férfi az SS 14. Waffen Grenadier hadosztályában szolgált, egy náci katonai egységben, amelynek a holokauszt során elkövetett emberiesség elleni bűncselekményei jól dokumentáltak.

Az esemény után számos zsidó jogvédő szervezet hevesen kritizálni kezdte Rotát és a kanadai törvényhozást, amiért szerintük „kifehérítik” a háborús bűnösök múltját és „semmissé teszik a nácizmus ellen harcoló kanadai katonák erőfeszítéseit”. Anthony Rota házelnök ezt követően elnézést kért.

(Nyitókép forrása: képernyőmentés)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?