Európát is elérte a kanadai erdőtüzek okozta füstfelhő
Norvégia után Nagy-Britanniát is elérte az a füstfelhő, amely a kanadai erdőtüzekből származik. New Yorkban komoly gondot okozott, jelentősen romlott miatta a levegő minősége. A hatóságok mindenkit arra kértek, hogy maradjanak zárt térben, és viseljenek maszkot.
A Norvég Klíma- és Környezetkutató Intézet (NILU) légkör- és klímakutatói műszerekkel és egy előrejelzési modellt használva állapították meg a füst növekedését a légkörben. Az elemzők azt várták, hogy Norvégiában a levegőben lévő szennyező részecskék száma nem lesz olyan magas, hogy károsítsa az emberek egészségét, viszont a füstöt enyhe ködként érzékelhetik – írja az Euronews.
Norvégia után Nagy-Britanniát is elérte a kanadia erdőtüzek okozta füstfelhő. Az előrejelzések szerint a hét hátralevő részében a füst - a légkör felső szintjén - Európa felett marad. Mivel a füst nagy magasságban jutott be a légkörbe, hosszabb ideig képes elhúzódni és nagy távolságokat megtenni.
Joggal adódhat a kérdés, hogy Európában is kialakulhat-e olyan narancssárga égbolt és szennyező levegő a füst miatt, mint amit New Yorkban tapasztaltak.
A szakértők szerint Európában a jelenség nem vezet a levegőminőség jelentős romlásához, mert a füst a légkör felsőbb rétegeiben marad, de a napfelkelték és naplementék az elkövetkező napokban lehetséges, hogy élénkebb színűek lesznek, mint általában.
New Yorkban fel kellett venni a maszkot
A kanadai erdőtűzből származó füstfelhő miatt New York a második helyen állt az indiai Delhi után a legrosszabb levegőminőség és szennyezettség tekintetében a 100 nyomon követett város közül az IQAir nevű, svájci levegőminőség-technológiai vállalat rangsorában.
A New York feletti levegő minősége június 7-én még kissé javult, de délutánra gyorsan romlott, és a város egyes részein a levegőminőségi index meghaladta a 400-as értéket, ami a legrosszabb érték világszerte, és nagyjából 58-szorosa az egészségügyi világszervezet irányadó értékének. A szövetségi kormány levegőminőséget mérő indexe szerint minden 300 feletti érték „veszélyes”. Összehasonlításképpen: a hétvégi index csupán 20 volt.
Egészségügyi tisztviselők figyelmeztettek, hogy a veszélyes levegőminőségi körülmények akut károsak lehetnek a légzőszervi és más, már meglévő betegségekben szenvedők számára. Arra kérték az embereket, hogy maradjanak zárt térben, és viseljenek jól illeszkedő maszkot.
CSAK SAJÁT