Iohannis: Románia számára az oktatás az Afrikával való együttműködés fontos területe

Románia számára az oktatás fontos területe az Afrikával való együttműködésnek, hiszen több ezer afrikai állampolgár tanult már itt, és a romániai egyetemeken szerzett ismereteivel szolgálja országát, és segíti az államok közötti összekapcsolódást, jelentette ki Klaus Iohannis államfő a Brüsszelben szervezett hatodik Európai Unió-Afrikai Unió csúcstalálkozón az Agerpres szerint.

„Csak az elmúlt 5 évben több mint 17 500 afrikai fiatal tanult a romániai egyetemeken, és évente legalább 40 afrikai országból mintegy 3500 diák iratkozik be felsőfokú oktatási intézményeinkbe. Jelenlétük hazánkban gazdagítja a tudományos életet és ösztönzi a két kontinens lakói közötti jobb megértést” – idézi az Államelnöki Hivatal az államfőt.Forrás: presidency.ro

Iohannis hangsúlyozta ugyanakkor a folyamatos szakmai képzés fontosságát, rámutatva, el kell sajátítani a 21. században való boldoguláshoz szükséges megfelelő készségeket.

A csütörtökön lezajlott „Béke, biztonság és kormányzás” című panelbeszélgetésen a viták középpontjában az állt, hogy az Európai Unió és az afrikai partnerek közötti együttműködés konkrét módjainak meghatározásával hogyan lehet támogatni a felelősségteljes kormányzás gyakorlása és a béke és biztonság fenntartásának elvei közötti kapcsolatot erősítő kezdeményezéseket.

„E tekintetben Románia elnöke úgy véli, hogy a nemzetközi béke és biztonság alapvető fontosságú a közös fejlesztési célkitűzések eléréséhez. A béke és biztonság biztosításához azonban szükség van valamennyi szereplő elkötelezettségére, valamint erős és összehangolt fellépésére” – mutatott rá Iohannis az Államelnöki Hivatal tájékoztatása szerint.

A megbeszélések rávilágítottak a terrorizmus elleni hatékony küzdelem jelenlegi prioritásaira, különös tekintettel a regionális partnerekkel való együttműködés és a terrorizmus terjedésének megakadályozására irányuló erőfeszítések támogatásának fontosságára.

Az Európai Unió és az Afrikai Unió vezetői közös nyilatkozatot fogadtak el Közös jövőkép 2030-ig címmel, amely tükrözi mindkét fél azon szándékát, hogy megerősítsék a megújult partnerséget a szolidaritás, a biztonság, a béke, a fenntartható gazdasági fejlődés és a jövő nemzedékek jóléte érdekében. Ez a partnerség a közös értékeken, a partnerek közötti egyenlőségen, a szuverenitás tiszteletben tartásán, a felelősségvállaláson és a kölcsönös kötelezettségvállalásokon alapul. A közös célkitűzések megvalósítása érdekében egy legalább 150 milliárd eurós beruházási csomagot mozgósítanának, amely az infrastrukturális, oktatási és egészségügyi beruházásokra összpontosít.

Kapcsolódók

Kimaradt?