Három éve tört ki az orosz–ukrán háború – esély mutatkozik a békére

Harmadik éve dúl a háború Oroszország és Ukrajna között:2022. február 24-én az orosz csapatok három irányból indultak el Ukrajna ellen.

Az orosz-ukrán háború csatáiban több százezren estek áldozatul, több tízezren eltűntek és milliók kényszerültek lakóhelyük elhagyására. A háború harmadik évfordulója előtt alig egy héttel sor került az első béketárgyalásra Rijádban, ahol az Egyesült Államok és Oroszország képviselői tárgyaltak a megoldási lehetőségekről.Három éve tört ki a háború | Korábbi fotó: Volodimir  Zelenszkij Facebook oldalaAz orosz-ukrán háború vonatkozásában a szakértők eleinte villámháborúra számítottak, a legtöbben úgy vélték, Oroszország olyan egyértelmű katonai fölénnyel bír, amellyel szemben Ukrajna tehetetlen lesz. A biztosnak látszó forgatókönyv azonban megdőlt, az orosz csapatok nem készültek fel Ukrajna erős ellenállására, amelyet később az Európai Uniós országok is erősítettek, katonai és pénzügyi segélyekkel, számol be a Magyar Nemzet.

2025 elejére az orosz hadsereg Ukrajna területének körülbelül 18-20 %-át vonta ellenőrzése alá.

Az uniós tagállamok által nyújtott katonai támogatással együtt az ukrán hadseregnek nyújtott teljes uniós támogatás a becslések szerint 48,5 milliárd euró – áll az EU jelentésében. Az egyik legnagyobb támogató Németország, eddig huszonnyolcmilliárd eurónyi fegyvert küldött Ukrajnának. Európa körülbelül annyi közvetlen támogatást nyújt Ukrajnának, mint az Egyesült Államok.

Az Institute for the Study of War elemzése szerint Európa (beleértve az Európai Unió tagjait és az uniós intézményeket, valamint Norvégiát és az Egyesült Királyságot) megelőzte az Egyesült Államokat az Ukrajnának nyújtott közvetlen (katonai és nem katonai) segélyek összege tekintetében. Európa összesen 166 milliárd dollár támogatást nyújtott Ukrajnának, és további 34,7 milliárd dollárt ígért 2030-ig.

Mint megírtuk, február tizennyolcadikán magas szintű orosz–amerikai tárgyalásokra került sor Szaúd-Arábiában, Rijádban, amelyen orosz részről Szergej Lavrov külügyminiszter és Jurij Uzsakov elnöki tanácsadó vett részt, míg Washingtont Marco Rubio külügyminiszter, Michael Waltz nemzetbiztonsági miniszterhelyettes és Steven Whitkoff közel-keleti különmegbízott képviselte. Az orosz–ukrán háború lezárását célzó, négy és fél órás egyeztetésre a háborúpárt európai országokat és Zelenszkijt nem hívták meg.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?