Szaúd-arábiai tárgyalások: Oroszország az USA kivonulását követelte Romániából

Az orosz képviselők a rijádi tárgyalások során azt kérték az Egyesült Államoktól, hogy vonuljon ki Kelet-Európából, beleértve Romániát is, árulta el Cristian Diaconescu, az államelnök védelmi és nemzetbiztonsági tanácsadója. Hozzátette, az amerikai fél „ezt egyelőre elutasította, de nincsenek garanciáink”.

Cristian Diaconescu szerda este az Antena 3 televízióban az Egyesült Államok és Oroszország között Szaúd-Arábiában zajló tárgyalásokról beszélve „drámainak” nevezte a pillanatot, de azt mondta, hogy az oroszoknak „nem sikerült meggyőzniük az amerikaiakat”.Vonuljanak ki Romániából, követelik az oroszok | Korábbi fotó: a Mihail Kogălniceanu támaszpont Facebook oldala
Ez egy drámai pillanat, nem akarok érzelmeket generálni, de a kérdés rendkívül bonyolult. Először is, az orosz és amerikai képviselők találkozóján – mit akart Oroszország? Két szempontot – tudni, hogy felemelkedhet-e oda, hogy az USA a szövetségesévé váljon a jaltai típusú projektekhez. A második meggyőzni az amerikai felet a transzatlanti kapcsolat felbontásáról. A helyzet óráról órára vagy napról napra változhat. Az amerikaiakat nem sikerült meggyőzniük. Azért akartak elmenni erre a találkozóra, hogy jelzést küldjenek Oroszországnak, hogy rávegyék a válsággal kapcsolatos készenléti logikára. Pragmatikus és tranzakciós megközelítést alkalmaztak a felelősségvállalás jegyében” – idézi Diaconescut a HotNews.

Megjegyezte, hogy az orosz fél azt kérte az amerikaiaktól, hogy vonják vissza az 1997 után a NATO-hoz csatlakozott államoknak, köztük Romániának nyújtott biztonsági garanciákat. Ilyen kérést Moszkva már az ukrajnai invázió előtt is megfogalmazott, de az amerikai fél akkor elutasította azt.

Az az elvárásuk, hogy az USA egy bizonyos ponton rávegye európai NATO-partnereit, hogy vonják vissza a NATO 1997-es csatlakozásra vonatkozó biztonsági garanciáit. Így mi, akik 1997 után csatlakoztunk, már nem részesülnénk ezekből a garanciákból, és akkor az említett területek helyzetét illetően olyan tárgyalási kontextusba kerülnénk, amelyben nem veszünk részt, mint Jaltában, és amely nyilvánvalóan egy orosz befolyási övezet elismeréséhez vezetne. Ez nem az én értelmezésem, ez az ő nyilatkozatuk” – tette hozzá Cristian Diaconescu, utalva a jelenleg Rijádban zajló tárgyalásokra.

Az is nyilvánvaló, hogy Oroszország szempontjából a NATO oroszországi közelségét a lehető legnagyobb mértékben korlátozni kell, vagyis a fenyegetés forrását kell kitolniuk” - magyarázta Ilie Bolojan védelmi és nemzetbiztonsági tanácsadója, aki egyben az elnöki kancellária vezetője is.
Romániát tájékoztatták a tárgyalásokról. „Tájékoztattak bennünket, ennek van jelentősége Románia szempontjából. Az Egyesült Államok ezen a ponton elutasította a kérést, de nekünk nincsenek garanciáink” – tette hozzá Cristian Diaconescu.

Mint megírtuk, Oroszország és az Egyesült Államok képviselői kedden Szaúd-Arábiában tartották a tárgyalások első fordulóját, európaiak és ukránok részvétele nélkül.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?