Ha Trump győz, gyorsan változhat a kritikus román hangnem 

A román fősodrú média a politikai, titkosszolgálati elit véleményét tálalja, és Donald Trump győzelme esetén várhatóan rugalmasan távolodni fog a jelenlegi kritikus hangnemtől a republikánus politikussal kapcsolatban – véli a Maszolnak nyilatkozó szakértő, akitől azt is megkérdeztük, hogy  az esetleges amerikai elnökváltás után Bukarestnek érdekében állhat-e javítani a magyar-román viszonyt  a szoros Orbán-Trump kapcsolat fényében.

A román fősodrú média egyfajta ördögként mutatja be Trumpot. Változhat-e ez a hozzáállás Trump győzelme esetén? – kérdeztük Barabás T. Jánost, a budapesti Magyar Külügyi Intézet vezető elemzőjét. Szerinte a román maistream média a politikai, titkosszolgálati elit véleményét tálalja, és a republikánus jelölt győzelme esetében várhatóan rugalmasan távolodni fog a kritikus hangnemtől. Hozzátette: már az elmúlt hónapokban, Trump népszerűségi mutatóinak fényében visszafogottabb lett. 

A román elit nem mond ellent a nyugati liberális politikai dominanciának, nem is nagyon tehetné. Emlékezetes, Liviu Dragnea vagy Victor Ponta volt kormányfők milyen hamar elszigetelődtek például Kína-barát politikájuk miatt. A román elitnek Amerika-párti modernizációs terve van, ami az IT-re, energia- és hadiiparra alapoz, és nemzetpolitikájuk - a Moldovai Köztársaság bekebelezése - is főleg Washington támogatásán alapul” - mondta a kolozsvári származású szakértő.

Változnak majd a politika eszközei 

Úgy véli, Bukarest részéről nem képmutatás a Trumppal szembeni fenntartás, hiszen az amerikai elnökjelölt vissza akarja fogni európai biztonságpolitikáját. Románia, akárcsak a többi térségbeli állam a várható nyugati bizonytalanság, zűrzavar miatt aggódik. A szenzációhajhász sajtóval szemben én viszont azt hiszem, Trump elnökké válása esetén nem változik lényegesen az amerikai külpolitika stratégiája. Kínával amúgy is rossz már a viszony, az EU beletörődött, hogy több támogatást kell adjon Ukrajnának, a Közép-és Közel Keleten pedig hatalmi egyensúlyra fog törekedni Trump is” – fogalmazott az elemző. 

Barabás T. János ugyanakkor úgy véli, hogy a politika eszközei változnak majd, ha Trump veszi át a kormányzást, a nemzetközi szervezetek ellenében nő a kétoldalú kapcsolatok fontossága, a politizálás tranzakciószerűvé válik, vagyis adok-kapok alapon rövidtávú sikereket akar majd elérni. Hozzátette: nem várható gyors siker ettől a politikától sem, mert Trumpnak erős belföldi ellenfelei vannak, akik az amerikai törvényhozásban fékezhetik, például a költségvetés szavazásával. 

Klaus Iohannis és Donald Trump 2017-ben Fotó: presidency.ro

Az elmúlt években a román külpolitika bizonyította, hogy saját érdekei szempontjából racionális tud lenni, így arra számítok, hogy geopolitikai fontosságukat használva alkalmazkodnak majd az új stílushoz, és tranzakciókat keresnek. Emellett várhatóan gyorsulni fog az ország globális nyitása olyan államok felé, amelyek hasznosak biztonság- és gazdaságpolitikája számára, így például Dél-Korea, Törökország, Azerbajdzsán, Egyiptom, Japán” - mondta a vezető elemző. 

A szakértő nem tartja valószínűnek, hogy kikerül a Fekete-tenger térsége az amerikai fókuszból egy elnökváltás után. A Kogălniceanu katonai támaszpont elnöki ciklusokon túlmutató befektetés, ami hasznos is lehet Trumpéknak, hiszen a katonai konfliktus helyett erőkivetítéssel tud befolyásolni regionális eseményeket. A republikánus jelölt egyik fő üzenete, hogy világbékét akar, mert a háború a diktatúráknak kedvez. A békésebb világot Trumpék úgy képzelik elérni, hogy szövetségeseiket aktivizálják. Ez utóbbinak nem mond ellen a román biztonságpolitika, a Fekete-tenger fontossága” - hangsúlyozta Barabás T. János.

A kétoldalú kapcsolatok kevésbé lesznek élénkek

Kérdésünkre, miszerint változhat-e a román-amerikai politikai együttműködés Trump hatalomra kerülésével, az elemző azt mondta: a kétoldalú magasszintű kapcsolatok kevésbé lesznek élénkek, de a politikát az érdekek határozzák meg, és Románia kiemelt az amerikai biztonságpolitikában. Európa fontossága kisebb Trump számára, bár Bidenék sem hajtották túl magukat az öreg kontinensen. Kérdéses mi lesz az új amerikai adminisztráció viszonyulása a fő amerikai-EU témákhoz. Én úgy látom, hogy Trumpék nem fogják egyhamar leépíteni a védővámokat az európai termékekről (gépipar, acélipar), és az EU vezetői sem távolodnak attól a szándékuktól, hogy megrekcumozzák az adócsaló amerikai IT cégeket. Tehát nem fog egyhamar javulni a kapcsolat, ami persze Romániát is érinti” – mondta a Maszolnak a szakértő. 

Azt is megkérdeztük Barabás T. Jánostól, hogy Trump győzelme esetén Bukarestnek érdekében állhat-e javítani a magyar-román viszonyt Orbán Viktor miniszterelnök és a republikánus politikus szoros kapcsolatának fényében. Szerinte Bukarest pragmatikus kapcsolatra törekszik Magyarországgal, óvakodik a verbális támadásoktól, a politikai feszültségektől, de óvatos is Budapesttel kapcsolatban. Ez nem fog változni, marad az óvatosság jövőre is” – fogalmazott az elemző. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?