További radikalizálódás jöhet Amerikában, az utcai erőszak sem kizárt

Hogyan változtathatja meg a kampányt a merénylet? Javulhat-e Trump imázsa a merényletet követő, meglepően erőteljes reagálásával? Radikalizálodhat-e a Trump-hívek tábora? Közelebb került-e Amerika egy polgárhóborús állapothoz? Amerika-szakértővel kerestük a válaszokat.

Hogyan változtathatja meg a kampányt a merénylet? - kérdeztük Magyarics Tamás Amerika-szakértőtől. A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) professzora szerint jelenleg kiszámíthatatlan a merénylet politikai hatása. Elképzelhető, hogy a republikánus tábort, illetve a Trumppal szimpatizálókat mozgósítja jobban az eset, különösen annak fényében, hogy -- állítólagosan -- Aljendro Mayorkas belbiztonsági miniszter republikánusok kérései ellenére sem erősítette meg Trump védelmét. Többen felvetik a Secret Service felelősségét: hogyan lehetett valaki egy háztetőn 120-130 méterre az elnökjelölttől, amikor az egyik alapvető szabály, hogy az úgynevezett magas pontokat a titkosszolgálat embereinek kell elfoglalni” - mondta a Maszolnak a szakértő. 

Trump-hívek a republikánus elnökjelölt választási nagygyűlésén Fotó: Donald Trump Facebook oldala

Azon kérdésünkre, hogy javulhat-e a volt elnök imázsa a gyilkossági kísérlet után, Magyarics Tamás úgy fogalmazott: a véres arcú, de a további küzdelemre azonnal kész Trumpról készült ikonikus képet feltehetően sokszor látjuk majd. A Trump-hívek esetleges radikalizálódását firtató kérdésünkre az ELTE professzora azt mondta, elképzelhetőnek tart egy ilyen fejleményt. 2021 január 6-án is láttuk, hogy a Trump-támogatók közül a radikálisok erőszakos cselekményekre is hajlandók; ha a közösségi médiában elterjednek az összeesküvés elméletek. Ez a folyamat már el is kezdődött a szociális hálókon, s még jobban feltüzelheti a radikálisokat.

Kérdésünkre, hogy közelebb került-e Amerika a merénylettel egy polgárháborús állapothoz, az Amerika-szakértő arra emlékeztetett, hogy már a merénylet előtt is nagy volt a valószínűsége, hogy a vesztes fél radikálisai, így a Quanon, illetve BLM-aktivisták, antifák, stb, erőszakot robbantanak ki, főleg akkor, ha a választások nagyon szoros eredményt hoznak, és egyes eredményeket meg lehet kérdőjelezni, mint ahogy 2020-ban történt. A polgárháború talán túlzottan erős kifejezés, de a végletes politikai életben, amelyben mindkét pártnak megvan a maga felelőssége, az utcai erőszakot nem lehet kizárni, esetleg annak mértéke kérdéses” - mondta Magyarics Tamás.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?